Pahalı iş yeri elektriği enflasyonu artırıyor

Pahalı iş yeri elektriği enflasyonu artırıyor

Elektrik tedarikçisini değiştirmemiş ticarethanelerin ödediği kilovatsaat ücreti vergiler hariç 0,5981 TL iken meskenlerde 0,3967 TL, sanayide ise 0,5515 TL oluyor.

A+A-

Koronavirüs salgınında yaşanan vaka artışı nedeniyle tüm ülkede geçerli olan 17 günlük tam kapanma süreci 29 Nisan’da başladı. Pandemiden en çok etkilenen esnaf ve KOBİ’lerin, özellikle yaşanan bu kapanma sürecinde zorlanacakları konuların başında sabit giderlerden biri olan elektrik faturaları geliyor. Esnaf ve KOBİ’lere bu zor günlerinde kolayca elektrik tedarikçisini değiştirme imkanı sunarak destek olan serbest elektrik piyasası, en önemli gider kalemlerinden biri olan elektrik faturalarından tasarruf etmelerini sağlıyor.

Açıklanan son elektrik tarifelerine göre, kilovatsaat başına en fazla ücreti esnaf ve KOBİ’ler ödüyor. Elektrik tedarikçisini değiştirmemiş ticarethanelerin ödediği kilovatsaat ücreti vergiler hariç 0,5981 TL iken meskenlerde 0,3967 TL, sanayide ise 0,5515 TL oluyor.

Bu durum, ekonomik sorunlarla mücadele eden esnaf ve KOBİ’ler’in omzundaki yükü artırırken aradaki bu fark enflasyon verilerine de yansıyor. Zira Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Nisan ayında yıllık bazda üretici fiyatları yüzde 35,17’ye yükselmiş durumda, bunun da artan mal ve hizmet fiyatları olarak tüketiciye geri döndüğünün altını çizen Çağada Kırım, “Nihayetinde tüketiciler elektrik faturalarında ödemedikleri maliyeti, aldıkları ürünlerde ödemiş oluyor.

Bu durum, enflasyonun yükselmesine de neden olan önemli bir faktördür. İş yerlerinin, serbest piyasaya katılımı yoluyla daha ucuz elektrik kullanması mümkün olsa da bu durumun tedarikçi değiştirmemiş olan iş yerlerine de yansıtılması gerekiyor. Tarife fiyatlandırmasında denge olmazsa üretici enflasyonu çok yükselir ve bundan en çok etkilenen tüketici olur.

Yüksek üretici fiyat endeksinin, ilerleyen aylarda tüketici fiyat endeksine de yansıması kaçınılmaz. Dolayısı ile evlerden çok iş yerlerinin desteklenmesinin tüketiciye etkisi çok daha olumlu olur." diye konuştu.

Türkiye’deki toplam 45 milyon sayacın 7 milyonu iş yerlerine aitken tüketilen elektriğin yüzde 23’ü’ü ticarethane, yüzde 45’i de sanayi abone grubu tarafından kullanılıyor.  Elektrik piyasasını analiz eden Çağada Kırım, sanayicinin serbest piyasada pazarlık usulü ile uygun fiyata elektrik satın aldığını ancak milyonlarca esnafın henüz bundan faydalanmadığını dile getirdi. Kırım, tam kapanma döneminde bundan faydalanılmasının, esnafa beklenen desteği sağlayacağına dikkat çekti.