Pakdemirli: Yem fiyatlarındaki aşırı artışa müsaade etmeyeceğiz

Pakdemirli: Yem fiyatlarındaki aşırı artışa müsaade etmeyeceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “İnşallah süt fiyatlarıyla ilgili olumlu gelişmeleri de kısa bir süre içerisinde özellikle besicimiz ve yetiştiricimiz ile paylaşabiliriz diye düşünüyorum" dedi.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gıda Komitesindeki çalışmaların halen devam ettiğini belirterek, “İnşallah süt fiyatlarıyla ilgili olumlu gelişmeleri de kısa bir süre içerisinde özellikle besicimiz ve yetiştiricimiz ile paylaşabiliriz diye düşünüyorum" dedi.

Pakdemirli, İzmir Aliağa’da kurulacak Küçükbaş Damızlık Koyun Üretim Merkezi'nin protokol töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bugün küçükbaş varlığında Avrupa'da birinci sırada olduğunu belirterek, “hayvan başına süt veriminde önemli bir gelişme sağladık. Son 19 yılda koyun süt verimi yüzde 60 artışla 77 litreye, keçi süt verimi ise yüzde 78 artışla 105 litreye yükseldi. Bu sayede neredeyse 2 koyundan ve keçiden aldığımız sütü bugün 1 hayvandan alıyoruz" dedi.

"Bu yıl içerisinde şimdiye kadar Azerbaycan, Katar, Lübnan, Kuveyt ve Suudi Arabistan olmak üzere toplam 5 ülkeye 142 bin küçükbaş hayvan ihraç ettik" diyen Pakdemirli, Türkiye'yi küçükbaşta, dünyanın önemli merkezlerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Pakdemirli, çiftçi ve yetiştiriciler için girdi maliyetlerinin ne kadar önemli olduğunu çok iyi bildikleri ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bu sebeple girdi maliyetleri içerisinde önemli bir paya sahip olan yem fiyatlarındaki aşırı artışa müsaade etmeyeceğimizin altını özellikle çizmek istiyorum. Hasatla birlikte takviye edilen TMO stoklarındaki ürünlerin, temmuzdan itibaren uygun fiyatlı satışını yapıyoruz. Bununla birlikte 3,8 milyon ton hububatın piyasaya arzını gerçekleştirerek yetiştiricilerimizin maliyetlerinde oluşacak ilave 2 milyar lira yükün önüne geçtik. Yine hayvancılık sektörünün kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla yem bitkileri desteğimiz de devam ediyor. Besicimiz ve süt üreticimiz rahat olsun. Tedbirlerimizi aldık, almaya da devam edeceğiz."

Proje detayları

Pakdemirli, Aliağa Belediyesi ile İzmir Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanacak projenin Türkiye ve bölgede küçükbaş hayvancılığın gelişmesi için önemli bir katkı sağlayacağını, projeyi oldukça önemsediğini kayderek, şu bilgileri verdi:

“Proje ile küçükbaş hayvan üreticilerine et ve süt verimi yüksek damızlık küçükbaş hayvan temini için önemli bir adım attık. İlk etapta yaklaşık 2 milyon lira yatırımla başlanacak proje, tam kapasiteye ulaştığında 5 bin küçükbaşı bünyesinde barındıracak. Bu sayede kayıtlı, pedigrili ve kaliteli damızlık değeri yüksek koç ve koyunlar yetiştirilerek bölge yetiştiricisinin hizmetine sunulacak. Bu projemizle damızlık koyun ve koçların her yıl yüzde 20-30'u anaç sürüye katılacak, bunların sayısı kadar dişi koyun sürü dışına çıkarılacaktır. Böylece sürünün giderek daha üstün bir sürü haline gelmesi sağlanacak. Öncelikle Bakırçay havzasında yer alan Aliağa, Menemen, Foça, Bergama, Dikili, Kınık ilçelerindeki koyun yetiştiricileri başta olmak üzere İzmir'in tüm küçükbaş yetiştiricilerinin projeden yararlanmasını hedefliyoruz."