Panasonic sinema kullanımına yönelik yeni kamerasını tanıttı

Panasonic sinema kullanımına yönelik yeni kamerasını tanıttı

Panasonic, sinema kullanımına yönelik 5.7K Süper 35 mm'lik kompakt kamerayı tanıttı

A+A-

Panasonic, Panasonic Lumix GH5 4K aynasız kamera ile VariCam LT 4K sinema kamerası arasında konumlandırılabilen yeni 5.7K AU-EVA1 sinema kamerası modelini Los Angeles'ta düzenlenen Cine Gear Expo 2017'de tanıttı. Kompakt ve hafif özellikteki AU-EVA1, elde çekim için özel olarak tasarlandı. Cihaz belgesel, reklam ve müzik klipleri çekimi için de ideal.
 
Avrupa Ürün Müdürü Nela Pertl ürünün ortaya çıkış hikayesini şöyle anlattı: “Dijital sinematografi tarzı çekim için GH5 ile VariCam LT arasında bir boşluk olduğunu fark ettik. Kompakt boyutu ve yeni 5.7K sensörüyle EVA1, film çekimi yapan uygulamaların birçoğu için bu boşluğu dolduruyor.”
 
EVA1, 5.7K Süper 35 mm boyutunda, gerçek sinema kalitesinde görseller yakalanması için yeni tasarlanmış bir sensöre sahip. 5.7K sensör, 4K, UHD, 2K ve hatta 720p ile karşılaştırıldığında yüksek ve özgün bir çözünürlük noktasından başlayarak daha yüksek çözünürlüklü bir görüntü oluşturuyor. Artırılmış renk bilgileri daha keskin ve daha doğru görüntüler ortaya çıkarıyor.
 
VariCam 35, VariCam LT ve VariCam Pure'un önemli özelliklerinden biri de yerleşik ikili ISO özelliğidir. Sensörün bambaşka bir biçimde okunabilmesini sağlayan bir teknolojiden yararlanan yerleşik ikili ISO, görüntü kalitesini düşürmeden sensörden daha çok bilgi alıyor. Bu da gürültü veya diğer olgularda artış olmaksızın, standart bir hassasiyetten yüksek bir hassasiyete geçebilen bir kamera ortaya çıkarıyor.
 
Nela Pertl sözlerine şu şekilde devam etti: “VariCam serisinde yerleşik ikili ISO, görüntü yönetmenlerinin sette daha az ışık kullanmasına imkân tanıyarak zaman ve maliyet tasarrufu olanağı sunuyor. Cihaz aynı zamanda sanatsal bağlamda çeşitli seçenekler sağlıyor. EVA1 modelinde yerleşik ikili ISO özelliği olacak; ancak kamera şu anda en son ISO özelliklerini belirlemek üzere test ediliyor.”
 
Film yapımcıları için doğru renkleri ve zengin cilt tonlarını yakalayabilmek olmazsa olmazlardan. VariCam sinema kameraları serisinde olduğu gibi EVA1, yüksek dinamik aralık ve geniş bir renk yelpazesi sunmak için V-Log/V-Gamut içeriyor. V-Log, negatif filmi anımsatan log eğrisi özelliğine sahipken,V-Gamut ise filmden bile daha büyük bir renk alanı sağlıyor. EVA1, VariCam serisinin başarısı kanıtlanmış renk ölçümünü bünyesine katıyor.
 
Yalnızca 1,2 kg (sadece gövdesi) ağırlığında, kompakt boyutu (17 cm x 13,5 cm x 13,3 cm) ve çıkarılabilir el tutacağıyla EVA1, elde çekim uygulamalarında verimli bir çekim için kullanılabiliyor. Drone'a, denge halkasına veya karmaşık; ancak düzgün kamera hareketleri için jib koluna monte edilebiliyor. Ayrıca, çok sayıda monte noktası ile Panasonic, daha yakından uyarlama için başarılı aksesuar markalarıyla birlikte çalışıyor.
 
Bağımsız film yapımcıları için ideal olan EVA1, kolay bulunabilen ve daha düşük maliyetli SD kartlara kayıt yapıyor. Kamera, çeşitli formatlarda ve sıkıştırma hızlarında kayıt yapıyor ve 4K'da bile 10 bit 422 sunabiliyor. EVA1'in kayıt formatlarının ayrıntıları piyasaya sürüldüğünde açıklanacak.
 
Kameranın yerel EF yuvası sayesinde kameramanlar, birden çok üreticiye ait sinema tarzında birinci kalite ve zoom lensler de dahil olmak üzere geniş bir EF lens ekosistemine erişebiliyor. Elektronik Görüntü Sabitleme (EIS) teknolojisi, kameranın titremesini ve bulanıklığını telafi etmek için kullanılıyor. Belgesel veya yüksek tempolu projelerde elde tutarak veya omuzda taşıyarak çekimlerin kusursuz hale getirilmesine yardımcı oluyor. Lens yuvasının arkasındaki 2., 4. ve 6. stop'larda yerleşik ND filtresi doğru bir pozlama kontrolü sağlıyor. EVA1 bir düğmeye basıldığında IR Kesme filtresinin yoldan çıkıp sensöre gitmesini de sağlıyor. Bu kızılötesi kontrolü sayesinde, benzersiz fotoğraf efektleri ve gece görüşü mümkün oluyor.
 
Profesyonel bir video prodüksiyon aracı olarak EVA1, hem HDMI hem SDI'da 4K özellikli video çıkışları ve ikili dengeli XLR ses girişleri sunuyor. Daha sonraki sabit yazılım sürümü yükseltmesinde EVA1, üçüncü taraf kayıt cihazları için 5.7K RAW çıkış sunacak.