Pandemi, Almanya'nın ekonomisini de çarptı

Pandemi, Almanya'nın ekonomisini de çarptı

Almanya, 2013'ten bu yana ilk kez bütçe açığı verdi. Pandemi, Avrupa'nın en büyük ekonomisini de çarptı.

A+A-

Almanya’nın, Covid-19 salgını nedeniyle geçen yıl 189,2 milyar avro ile 2013’ten bu yana ilk kez, iki Almanya’nın 1990’da birleşmesinden bu yana da en büyük bütçe açığını verdiği açıklandı.

İstatistik Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, 77 bin kişinin ölmesine yol açan küresel salgın, Çin’e yaptığı ihracat sayesinde dayanıklı görülse de Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’yı da vurdu.

Pandemi nedeniyle yürürlüğe konan birkaç aylık kapanmanın olumsuz etkilerini gidermeye yönelik ekonomik tedbirler nedeniyle kamu harcamaları yüzde 12,1 artarak 1.700 milyar avroya çıktı. Buna karşılık, vergi gelirleri yüzde 3,5 azalarak 1.500 milyar avroya düştü.

Maliye Bakanı Olaf Scholz, geçen ay, Almanya’nın koronavirus salgınının tetiklediği ekonomik yavaşlamadan çıkmak için gereken her şeyin yapılacağını söylemişti.

Almanya, salgının üçüncü dalgasıyla başa çıkmakla uğraşırken çalışma saatleri azaltılmış insanlarını sayısının, ihracatı artıran sanayii sektörü sayesinde geçen ay düştüğü belirlendi.

Ifo Enstitüsünün verilerine göre, mart ayında çalışma saatleri azaltılmışların sayısı 2,7 milyon kişiye indi. Bu sayı, şubat ayında 2,9 milyondu.

Almanya’da firmalar, hükümetin kitle halinde işten çıkarmaları önlemek için hazırladığı programdan yararlanarak personelinin çalışma saatlerini azaltabiliyor ve devlet yardımı alabiliyor. (AjansBizim)