Parisliler, şehirlerinin pis olduğunu düşünüyor

Parisliler, şehirlerinin pis olduğunu düşünüyor

Paris’in temizlik durumu ve alınması gereken tedbirler konusunda soru sorulan her 10 kişiden 8 kişiden fazlası, Paris’in pis bir şehir olduğu görüşünü dile getirdi. 

A+A-

Parislilerin yüzde 84'ü kentin kirli olduğunu düşünürken, Paris'in temizliği aslında yeni bir sorun değil!

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayanların yüzde 84’ü şehirlerinin pis olduğunu ve daha iyi temizlik hizmeti verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Haftalık Journal du Dimanche gazetesinde bugün sonuçları yayımlanan kamuoyu araştırması, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’ya muhalif derneklerin oluşturduğu Paris Birliği (UP!) tarafından yaptırıldı.

Paris’in temizlik durumu ve alınması gereken tedbirler konusunda soru sorulan her 10 kişiden 8 kişiden fazlası, Paris’in pis bir şehir olduğu görüşünü dile getirdi. 

Paris’in kuzeydoğusunda daha düşük gelirli insanların oturduğu 18, 19, 9 ve 10’uncu bölgelerde oturanların yüzde 90’u Paris’in pis olduğunu düşünürken, 16,17, 7 ve 8’inci bölgeler gibi daha iyi konumda olanların yaşadığı bölgelerde şikâyet oranı yüzde 74’e iniyor. Öte yandan, ayda 893 ile 1.318 avro kazanan kitlelerin oturduğu bölgelerde memnuniyetsizlik oranı yüzde 96’ya çıkıyor.

Araştırıma sonuçları, gelecek yıl nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını açıklamış olan sosyalist Anne Hidalgo’nun seçim kampanyası için hiç de iyi olmadı. 

Araştırmayı yürüten Ifop’un siyasi ve güncel işler bölümü müdürü François Kraus, gazeteye yaptığı açıklamada, “Paris’in temizlik sorunu, sosyalist adayın ayakkabısındaki çakıl taşıdır. Bu, onun Belediye Başkanlığının kara noktalarından biridir. İnsanlarda Paris’in kirliliği duygusu daha da artıyor” dedi.

Paris’in temizlik sorunu, aslında yeni bir sorun değil. 2021 yılında Paris’in pis olduğundan yakınılırken, 1978 yılında, Paris’in Belediye Başkanı tarafından yönetilmediği bir dönemde şehrin kirliliğinden yakınanların oranı yüzde 82 idi.

Buna karşılık, eski Cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac’ın Paris Belediye Başkanlığında bulunduğu 1991 yılında başkenti pis bulanların oranı yüzde 53’tü. Arşivler, Parislilerin 1965 yılında da şehrin kirliliğinden yakındığını gösteriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler