Paris'teki küçük oteller ağustos ayından umutsuz

Paris'teki küçük oteller ağustos ayından umutsuz

Hiçbir zincire bağlı olmayan bağımsız otellerin yüzde 70'i ağustos ayında kapanmaya eğilimli.

A+A-

Paris’te otelcilerin umudu çok çabuk söndü. Fransa’nın başkentinde hiçbir zincire bağlı olmayan bağımsız otelciler, kâbus gibi geçecek bir ağustos ayına hazırlanıyor.

Son aylarda Delta alttürünün yaygınlığının artması, sağlık kartı kullanımının birçok sektöre yayılması, seyahat eden yabancı turist sayısındaki düşüş ile son dakika rezervasyon iptalleri gibi birtakım etkenler arasında bunalan ve bir buçuk yıllık salgın döneminde iyice sıkıntıya düşen Parisli otelciler, ağustos ayının zor geçeceğini düşünüyor.

Paris’in dokuzuncu bölgesinde küçük bir oteli işleten bir otelci, bar ve lokantaların açılması ve kültürel faaliyetlerin yeniden başlamasıyla “Haziran ayından bu yana, bir buçuk yıldır görmediğimiz az sayıda uluslararası, Avrupalı ve hatta Amerikalı bir müşteri profili yakalamıştık ama birkaç gündür bu dinamik kırıldı ve rezervasyonlar tamamen düşmeye başladı” diyor.

Aynı otelci, “Ekibin önemli bir bölümü kısmi işsizlik ödeneği alıyor. Otelin yarısı kapalı, bu hiç de iyi bir şey değil. Bize gelen yabancı müşterilerin ülkelerinde önemli çapta yeni vaka artışları kaydedildi, seyahat kısıtlamaları getirildi ve dönüşte karantina mecburiyeti konuldu. Bu da gelecek için bize hiç de güven vermiyor” diye ekliyor.

Küçük oteli, normal bir yaz sezonunun yüzde 30’u kadar ciro yapabiliyormuş. Kendisi oteli açık tutsa da aynı bölgedeki bazı oteller 10-15 gün önce kapanmış, bazıları da yaz sezonunda zaten hiç açılmamış.

Müşterilerin bir gün öncesine kadar ücretsiz rezervasyonu iptal etme hakkı da belirsizliği artırıyor.

"Ağustos ayını göremiyoruz"

İnternet üzerinden tatil rezervasyonu yapılan France de Lastminute adlı web sitesinin müdürü Ana Domenech, “Bugünkü koşullar altında insanlar rezervasyon yaptırmak için son dakikaya kadar bekliyor. Ağustos ayını göremiyoruz. Rezervasyonların yüzde 70’i son bir haftada yaptırılıyor” diyor. Bayan Domenech’in verdiği bilgiye göre, genellikle Fransız müşterilere hitap eden sitenin mayıs-temmuz ortası dönemdeki iş hacmi, 2019’a göre yüzde 45 gerilemiş.

İşverenler sendikasının üyeleri nezdinde yaptırdığı araştırmaya göre, müşteri yokluğu nedeniyle Paris’teki 10 bağımız otelden yedisinin ağustos ayında kapılarını kapatabileceği sonucu çıktı.

Küresel salgının başlamasından bu yana cirolarında “rekor çöküşlere” tanık olan Paris otelleri, kasalarındaki paranın önemli bir bölümünü kiraya ya da devlet garantili borçların ödenmesine ayırmak zorunda kaldı. 

Ancak yine de devlet yardımıyla iyi kötü yaşayan oteller için gerçekle yüzleşme zamanı Eylül ayında geliyor. Bazı yardımların eylül ayında durdurulması öngörülüyor ve bu da otelcileri çok kaygılandırıyor.

"Kan çıkacak"

MKG Consulting danışmanlık firmasından Vanguelis Panayotis, “Ziyaretçi sayısı, Covid öncesindeki sayıya ulaşmasa bile etkinlikler, uzmanlık fuarları yeniden başlayacak. Bu da küçük boyutlu otellerin yaşamasını sağlayacak ekonomik toparlamanın olup olmayacağı konusunda gerçek bir test olacak” diyor.

Paris’in turistik bölgelerinden Montmartre’a yakın bir oteli olan ve personelinin izinlerini bitirmek için otelini ağustos ayında kapatacağını söyleyen bir otelci de “Kan çıkacak. Her zaman pek akıllı olmayan otelciler, fiyat kırma savaşına girecek. Biraz müşterimiz olacak ama para kazanamayacağız” diyor.