Petkim'den rekor kar artışı

Petkim'den rekor kar artışı

Petkimden yapılan açıklamaya göre Petkim 2016 yılını 732 milyon TL kar ile kapattı.

A+A-

Şirketlerin 2016 mali yılı verileri açıklanmaya devam ediyor. Petkimden yapılan açıklamaya göre Petkim 2016 yılını 732 milyon TL kar ile kapattı. Kar oranının yanı sıra aktif büyüklüğünü de yüzde 15 artırdığı belirtilen açıklamada Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, şunları söyledi “Buna rağmen, üretim süreçlerindeki iyileştirme çalışmalarımız büyük bir başarıya daha imza atmamızı sağladı. Petkim olarak, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da operasyonel verimliliğimizi artırarak yüksek kapasite kullanımına ulaşmayı ve sürdürülebilir kârlılık düzeyini yakalamayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin ilk ve tek petrokimya şirketi Petkim Petrokimya Holding A.Ş., 2016 yılını şirket tarihinin en iyi finansal sonuçlarından birini açıklayarak tamamladı.

YIL SONU KARI 732 MİLYON

Yılsonu net kârını 732 milyon TL’ye yükselten Petkim’in net kâr marjı yüzde 16 olarak gerçekleşti. 2016 yılının 12 aylık dönemi itibarıyla 4 milyar 533 milyon TL ciro elde eden Petkim’de brüt kâr yüzde 33 artışla 958 milyon TL’ye ulaştı.

AKTİF BÜYÜKLÜĞÜNÜ YÜZDE 15 ARTIRDI

Petkim’in aktif büyüklüğü ise bir önceki yıla göre yüzde 15 oranında artarak 6 milyar 268 milyon TL’ye yükseldi. Söz konusu dönemde şirketin kapasite kullanım oranı yüzde 88 düzeyine çıktı.

GENEL MÜDÜR MAMMADOV

Geride bıraktığımız yılın sadece Türkiye’de değil tüm dünyada zorlu bir dönem olarak yaşandığını ifade eden Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov fakat kurulan güçlü sistem ve yapıların etkisinin kârlı iş sonuçları üretmesi açısından başarılı sonuç verdiğine dikkat çekti.

GENEL MÜDÜRÜN 2016 DEĞERLENDİRMESİ

Mammadov, bu vizyonla zorlukluklara rağmen üstün bir performans gösteren Petkim’in tarihi bir rekora daha imza attığını söyleyerek, 2016 yılına ilişkin finansal sonuçları ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Dünya ekonomisinde başta döviz olmak üzere çeşitli dalgalanmaların yaşandığı 2016 yılı, tüm sektörler açısından zorlu bir dönem oldu. Dünya ekonomisindeki dalgalanmalar çeşitli belirsizliklere neden olsa da geçen yıl başlattığımız yeniden yapılanma ve üretim süreçlerindeki iyileştirme çalışmaları Petkim’in büyük bir başarıya imza atmasını sağladı. Bunların yanı sıra strateji odaklı yeni yönetim anlayışımız ve kurumsal dönüşüm çalışmalarımız kâr maksimizasyonu yolunda 2016 yılında da başarılı bir sınav vermemizi sağladı.

Petkim olarak, global ve lokal gelişmeleri yakından takip ettik. Pazar ve müşteri taleplerini hızla ve zamanında yanıtladık. Diğer bir deyişle, tüm iş süreçlerimizi optimum şekilde geliştirerek, 2015 yılından sonra 2016 yılında da rekor kârlılık marjına ulaştık. Kurduğumuz güçlü sistem ve yapıyla net satışlarımızda geçen yılki düzeyimizi korumakla birlikte, aktif büyüklüğümüzü 5.5 milyar TL’den 6.3 milyar TL’ye yükselttik. Kurumsal dönüşüm yolunda başladığımız yeniden yapılandırma süreçleri, strateji odaklı yeni yönetimimizle kâr maksimizasyonu yolunda 2016 yılında başarılı bir sınav verdik. Yeniden yapılanma süreçlerimizle birlikte 2015 yılında 639 milyon TL olan net kârımızı 2016 yılında yüzde 15 artırarak 732 milyon TL’ye ulaştırdık.

Proaktif, analitik, katılımcı ve bütünsel bir şekilde süreçleri yöneten Petkim, piyasa koşullarından en büyük katma değerini yarattı. Petkim olarak, geçen yıl olduğu gibi 2017 yılında da operasyonel verimliliğimizi artırarak yüksek kapasite kullanımına ulaşmayı ve sürdürülebilir kârlılık düzeyini yakalamayı hedefliyoruz.”