Peynircilik Şenliği Ödemiş'te düzenlendi

Peynircilik Şenliği Ödemiş'te düzenlendi

Tarım ve Hayvancılık sektöründe Türkiye’de önemli bir yere sahip Ödemiş’te Peynircilik Şenliği düzenlendi.

A+A-

Ödemiş Kongre Merkezinde gerçekleşen Peynircilik Şenliği’ne ;Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Ahmet Güldal,İlçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, meclis üyeleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üreticiler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem markalaşmaya dikkat çekti. Mahmut Badem; “Ödemiş bölgede en çok süt üreten bir ilçe konumunda. İlçemizde faaliyet gösteren firmalarla sütü, süt ürünlerine dönüştürüyoruz. Üreticimizin ürünlerinin daha iyi değerlendirilmesi için markalaşmaya ihtiyacımız var. Peynircilik; Ödemiş’in ekonomik kalkınmasının önemli bir bölümünü oluşturacaktır” dedi.

İlçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk yaptıkları konuşmada Ödemiş’teki sütün kalitesi ve Türkiye’deki süt ve peynir tüketiminden söz ederek markalaşma için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

Bu yıl ilki yapılan Ödemiş Peynircilik Şenliğinde akademisyenler ve sektör temsilcilerinin katılımıyla üç panel ve üç sunum gerçekleşti.

Peynircilik Şenliğinin ilk paneli “ Peynirde Markalaşma ve İhracaat” konulu panel oldu. Haykoop Genel Başkanı Ahmet Ertürk’ün moderatörlüğünü yaptığı panelde; Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Gölcük Süt Genel Müdürü İsmail Dadal, Gürsüt Genel Koordinatörü Murat Kocalar, Akdeniz Üniversitesi İİBF öğretim üyesi Prof.Dr. Orhan Özçatalbaş, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (Yücita)Yürütme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Yavuz Tekelioğlu konuşmacı olarak katıldı.

İkinci panel, “Peynirde Kalite”. Panelin moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Harun Uysal yaptı. Panele konuşmacı olarak; Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitisi Müdürü Prof.Dr. Nevzat Artık, Aybak Natura Analiz Hizmetleri A.Ş’den Dr. Fatih Bakırcı, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Do.Dr. Nurcan Koca, Kars Koçulu Peynircilikten İlhan Koçulu katıldı.

Peynircilik Şenliği’nin son paneli ise “ Ödemiş’in Peynircilik Vizyonu” konulu paneldi. Meyakoop Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğural’ın yönettiği panelde; İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Altıntaş, Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Ziraat Odası Başkanı ve İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kocaağa, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut Akın, Ödemiş Peynir Üreticileri Birliği Başkanı Fatih Uğuralp, Ödemiş Süt Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Sakınlı konuşma yaptı.

İlk Sunumu Antre Gourmet Genel Müdürü Pınar Sözer yaptı. Pınar Sözer; Berrin Bal ve Neşe Biber'in kaleme aldığı Peynir Aşkına kitabı hakkında sunum gerçekleştirdi.

İkinci sunum Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yavuz Öztürkler tarafından Doğudan Batıya Peynircilik konusunda oldu. Şenliğin son sunumunu da Ödemişli Prof Dr. Cemal Taluğ gerçekleştirdi. Target Yönetim Kurulu Başkanı olan Cemal Taluğ, Gıda ve Tarım Etiği Nedir konusunda bilgiler verdi.

Gün boyu devam eden etkinlikte, akademisyenler ve sektör temsilcileri peynir hakkında önemli bilgiler paylaştı. Ödemişli peynir üreticilerinin açmış oldukları stantta yörede üretilen peynir çeşitlerinin tadımı yapıldı.