Pfizer’in 3. dozu 2. doz ile benzer yan etkilere sahip

Pfizer’in 3. dozu 2. doz ile benzer yan etkilere sahip

İsrail'de, Pfizer-BioNTech'in 3. doz Covid-19 aşısı olanlar arasında yapılan araştırmada, 3. doz ile 2. doz arasında benzer veya daha az yan etki yaşandığı tespit edildi.

A+A-

İsrail'de,  Pfizer-BioNTech'in 3. doz Covid-19 aşısı olanlar arasında yapılan araştırmada, 3. doz ile 2. doz arasında benzer veya daha az yan etki yaşandığı tespit edildi.  

Yetişkinlerin yüzde 60'ından fazlasını tam olarak aşılayan ilk ülkelerden biri olan İsrail, 12 Temmuz'da 60 yaş üstü yetişkinler için üçüncü doz Pfizer Covid-19 aşısını sunmaya başlamıştı.

Devlet tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık hizmeti kuruluşu olan Clalit,  dün yaptığı açıklamada, 240 binden fazla kişiye Pfizer-BioNTech aşısının üçüncü dozunu uyguladığını söyledi. Jerusalem Post'un bildirdiğine göre, araştırma bunlardan yaklaşık 4 bin 500 kişiyi içeriyordu.

Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 88'i, ikinci aşıyı aldıktan sonraki günlerde hissettiklerine kıyasla "benzer" veya "daha iyi" hissettiklerini söyledi.

Raporda, yüzde 30'dan fazlasının bir veya daha fazla yan etki bildirdiği, yüzde 24'ünün enjeksiyon bölgesinde ağrı, yüzde 6'sının enjeksiyon bölgesinde şişlik ve yüzde 1'inin koltuk altında şişlik bildirdiği belirtildi.

Yaklaşık yüzde 15'i en az bir sistemik yan etki yaşadı. İnsanlar ayrıca yorgunluk (yüzde 9), genel olarak iyi hissetmeme (yüzde 6,1), baş ağrısı ve kas ağrısı (yüzde 4,3), eklem ağrısı (yüzde 2,1) bildirdiler. Birkaç kişi ayrıca ateş, kızarıklık, nefes almada zorluk ve düzensiz kalp atışı veya göğüs ağrısı bildirdi.

Clalit'in yetkilisi Profesör Ran Balicer, ''3. dozun etkinliği ve güvenliği hakkında henüz uzun vadeli bir araştırmamız olmamasına rağmen, bu bulgular, yaşlı yetişkinlerin dikkatli davranışlarına ve bu haftalarda kapalı alanlarda toplanmaktan kaçınmaya ek olarak şimdi aşılamanın yararına işaret etmeye devam ediyor'' dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler