PlayStation Now ve Xbox Games Pass arasındaki farklar

PlayStation Now ve Xbox Games Pass arasındaki farklar

Microsoft, aylık paralı üyelik servisi olan Xbox Game Pass'i resmi olarak duyurdu ve bu serviste yer alan oyunları, servis fiyatını ve diğer detayları açıkladı.

A+A-

Oyun konsollar kullanıcı deneyimini ve oyuncuları daha fazla kazanmak için çeşitli özellikleri hanelerine getiriyorlar. Bu noktada Microsoft'un Xbox One cihazına eski oyunların uyumlu olması için yeni bir özellik getirildi. Firmanın amiral gemisi oyun konsolu olan Xbox One'da eski oyunların oynanabilmesi adına yeni bir adım daha atıldı diyebiliriz. Xbox Games Pass isimli bu özellik kapsamında artık oyun için tıpkı Netflix sistemi benzeri bir servis arayanlar için güzel bir alternatif olacak diyebiliriz. PlayStation tarafında benzer bir özellik olan PlayStattion Now servisi ile çeşitli benzer özellikleri taşıyor.

indir.com'un haberine göre; Xbox One tarafındaki bu servisin aylık olarak ücreti 10 dolar olarak belirlenirken bu servis kapsamındaki kullanıcılar 100 oyunlu bir kataloğa erişebiliyorlar. Bu oyun listesinin kapsamında Xbox 360 ve Xbox One oyunları bulunmakta. Microsoft tarafından bu yeni serviste bulunacak oyunların listesi yayınlanmasada bu servis kapsamında Sega, Deep Silver, BANDAI NAMCO Entertainment, Capcom, 2K Games, 505 Games, Codemasters, SNK ve Warner Bros gibi Microsoft tarafından hazırlanan oyunların yer alacağı belirtilenler arasında. Şuan için kesinleşen oyunlar arasında ise Payday 2, NBA 2K16, Halo 5 ve SoulCalibur II bulunuyor.

PlayStation Now ve Xbox Games Pass Farkları

Bilindiği üzere Sony tarafında buna benzer bir servis olan PlayStation Now ile yeni Xbox Games Pass servisleri arasındaki farklılıklara değineceğiz. Bu farklardan en büyüğü ise bu kapsamda verilen oyunların kullanıcılara ulaştırılması diyebiliriz. Öyle ki PlayStation Now oyunları kullanıcıya çevrim içi ortam ile sanal bir şekilde ulaştırılıyor ve kullanıcı herhangi bir yükleme işlemi gerçekleştirmeden oyunu oynayabiliyor. Ancak Microsoft tarafında ise bu durum biraz farklı işliyor. Oyuncunun oyunu indirerek yüklemesine izin veriliyor.

Microsoft tarafındaki Xbox Games Pass ile oyun yüklenmesine izin verilmesi daha uzun bir yol gibi gözüksede oyuncunun internet bağlantısında yaşayabileceği herhangi bir sıkıntınında önüne geçmiş olunuyor diyebiliriz. Diğer yandan PlayStation Now oyun katoloğunda 450 adet oyun bulundurmakta. Bu rakam Xbox Games Pass tarafında 100 oyun olarak belirlenmiş durumda. Sony'nin servisinde bulunan birçok oyun PlayStation 3 oyunları olurken Microsoft tarafında en yeni oyunlar dahi olarak firmalar birbirlerine böyle üstünlük sağlıyorlar.

Xbox Games Pass tarafındaki oyunlar aylık olarak ekleme ve çıkarılma yapılarak çeşitlilik sağlanacak. Oyuncu istediği bir oyunu indirimli olarak alabilecek. İlkbahar ile beraber Xbox Games Pass servisinin tüm Xbox One konsollarında kullanılabileceği belirtiliyor.