Polen uyarı sistemi İzmir’den sonra Ankara’da

Polen uyarı sistemi İzmir’den sonra Ankara’da

Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir’den sonra Ankara’da da polenlere karşı erken uyarı sistemini uygulamaya aldı.

A+A-

Ankara'da da ''Polen uyarı'' sistemi devrede

Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir’den sonra Ankara’da da polenlere karşı erken uyarı sistemini uygulamaya aldı.

Bakanlık ile Ankara Üniversitesi arasında polen tahminleri ile AR-GE işbirliklerini kapsayan protokol imzalandı. Protokol kapsamında, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yürütülen “Atmosferik Alerjik Polen Gözlem, Tahmin ve Uyarılar” ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ''Akademik ve AR-GE inovasyon işbirliği'' süreci başlatıldı. 

İmza töreninde konuşan Bakan Bekir Pakdemirli, uygulama sayesinde, her 10 kişiden birinde sağlık sorunlarına yol açan polenlere karşı erken uyarı sistemini devreye aldıklarını belirterek, “Polen alerjisi olan vatandaşlarımız, saatlik yapacağımız uyarılarla tedbirini önceden alacak” dedi. 

Polen tahmin ve uyarılarını kapsayan işbirliğinin, 2020 yılında, İzmir'de Ege Üniversitesi ile başlatıldığını hatırlatan Pakdemirli, şunları söyledi:

''Polenlere bağlı hastalıklarda, polenler ortaya çıkmadan ya da çıkar çıkmaz hastaların uyarılması, basit korunma önlemlerinin ve uygun tedavilerin düzenlenmesi hem hastalarımızın sağlığı hem de toplumun sosyal ve ekonomik gelişimi açısından önem taşıyor. İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzde polen ölçümleri yapan cihazın bir eşini, Ankara Meteoroloji Genel Müdürlüğü yerleşkemize de kurduk. Böylece polen gözlemleri iki kurumumuzca birlikte yapılmaya başlandı. Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz ve Ankara Üniversitesi teknik ekiplerinin birlikte çalıştıkları polen tahminleriyle ilgili algoritma geliştirme konusunda da önemli mesafe kat edildi. Ankara’da yaşayan ve polen alerjisi olan vatandaşlarımız günlük ve saatlik olarak yapacağımız uyarılarla önceden tedbirini alacak. Toplum sağlığını korumaya yönelik bu adımımızı Türkiye geneline yaymayı hedefliyoruz.”

AR-GE İşbirliği

Ankara Üniversitesi’yle yapılan ikinci iş birliğinin AR-GE konusunda olduğunu belirten Pakdemirli, Ankara Üniversitesi ile TAGEM arasında da son 5 yılda 110 adet ortak proje yürütüldüğünü ve halen 16 projenin devam ettiğini ifade belirtti. Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Bugün imzalayacağımız yeni iş birliği ile karşılıklı olarak tarımsal araştırma ve uygulama konularında öğretim elemanları ile TAGEM araştırmacıları arasında doğrudan temas ve işbirliğini teşvik edeceğiz. Dünyada ve ülkemizde de büyük bir sorun olan antibiyotik direncini yönetmek için bitki sağlığı ve hayvan sağlığında kimyasal ilaçların yerine, bakteriyofaj, yani faydalı mikroorganizmaların kullanımı için birlikte çalışacağız. Değişen dünya koşullarına karşı çiftçilerimizin, üreticilerimizin rekabet şartlarını daha da güçlendireceğiz.” 

''Artık şampiyonlar ligindeyiz''

Meteoroloji İşleri'nin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Pakdemirli, şunları söyledi:

“Bugün 4,8 milyon çiftçimize SMS ile meteorolojik uyarıları iletiyoruz. Zirai don uyarı sistemimizi tüm ilçelerimizi kapsayacak şekilde geliştirdik. Avrupa’da yaygın olarak kullanılan meteo-alarm sistemini yerli ve milli imkanlarla geliştirerek, METEOUYARI sistemini devreye aldık. Yerli ve milli imkanlarla üretilen insansız hava araçlarımız ve mühimmatları özelinde meteorolojik destek verdik. Türkiye’nin otomobili TOGG’un meteorolojik verilere anlık ulaşması için gerekli altyapıyı oluşturduk. Meteorolojide artık şampiyonlar ligindeyiz. Hava tahmin tutarlılığında ilk 10 ülke arasındayız. 7/24 hizmet veren Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz yakın zamanda 15 günlük hava tahminlerini de yayınlamaya başlayacak. Meteorolojide gelişen teknolojimizin yanında, insan kaynağımızın güçlendirilmesine de büyük önem veriyoruz. Bu vesileyle Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün 100 personel daha alacağının müjdesini de vermek isterim.” 

Önceki ve Sonraki Haberler