Putin burundan iğnesiz olarak verilen Covid-19 aşısını denedi

Putin burundan iğnesiz olarak verilen Covid-19 aşısını denedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın yeni öncülüğünü yaptığı, burundan iğnesiz olarak verilen Covid-19 aşısını deneyen ilk kişilerden biri olduğunu açıkladı.

A+A-

Putin, burnundan Covid-19 aşısı oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın yeni öncülüğünü yaptığı, burundan iğnesiz olarak verilen Covid-19 aşısını deneyen  ilk kişilerden biri olduğunu açıkladı.

Rus lider, pazar günü Rusya'nın Sputnik Light adlı yerli Covid-19 aşısının güçlendirici dozunu olmuştu.

Hükümet yetkilileriyle yaptığı bir toplantıda konuşan Putin, nazal formülün yanı sıra bir takviye iğnesi de aldığını doğruladı. Rusya Devlet Başkanı, süreç boyunca hiçbir yan etki hissetmediğini ifade etti.   

Putin, ''Derin bir nefes alıp üçe kadar saymamı istediler. Aşımdan altı ay sonra antikor seviyelerim düştü ve uzmanlar yeniden aşılama işlemi önerdi'' dedi. Putin,  burun aşısıyla birlikte iğneyle uygulanan Sputnik Light aşısı olduğunu kaydetti. 

Vladimir Putin, bu yılın başlarında Rusya'nın kendi koronavirüs aşısı Sputnik V ile de aşılanmıştı.

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı burun içi versiyonunun klinik öncesi denemeleri Ağustos ayında tamamlandı. Burun içi aşı, Sputnik V'nin ikinci bileşeni ve özel bir ağızlığa sahip özel bir şırınga kullanılarak burun boşluğuna püskürtülmesi gerekiyor.