Rapor alan işçi İşsizlik Maaşı Alabilecek

Rapor alan işçi İşsizlik Maaşı Alabilecek

104 milyarlık büyüklüğe ulaşan işsizlik sigortası fonu kapsamında rapor almış işçi de artık işsizlik sigortasından maaş alabilecek.

A+A-

İşçi, işveren ve devlet tarafından işsizlik fonuna üç koldan ödenen para Ocak 2017 itibarıyla 104 milyar TL'nin üzerinde bir rakama ulaştı. Fonun kurulma amacı işsizlik riskine karşılık çalışanlara güvence sağlanması ve işverenlerin İŞKUR'dan donanımlı eleman temin edebilmesi için mesleki eğitim, yetiştirme kursları gibi faaliyetlerin yürütülmesi.

Fon bu anlamda görevini yerine getiriyor. İşsizlik sigortasından işsizlerin maaş alınabilmesi için belli şartlar bulunuyor.

İSTİFA EDENE İŞSİZLİK YOK!

Bunlardan ilki işsizin kendi iradesi dışında işsiz kalmış olması. Yani ancak istifa eden bir çalışan işsizlik sigortasından maaş alamıyor.

Aynı şekilde emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları tamamladığı için SGK'dan yazı alarak işten ayrılan kişiler de bu nedenle işsizlik sigortasından maaş alamıyor. Benzer şekilde ikale sözleşmesi imzalayarak işten ayrılan kişiler de işsizlik parası almaya hak kazanamıyor.

RAPOR ALANDA YARARLANABİLECEK

işsizlik sigortasından maaş alabilmek için işsiz kalınan dönemden önceki son dört ay kesintisiz prim ödemiş olmak gerekiyor. Ancak bazı durumlarda işçinin ay içerisindeki primi 30 gün üzerinden yatırılmaz. Çalışan hasta olmuşsa ve rapor almışsa, ücretsiz izin kullanmışsa, disiplin cezası almışsa prim günü eksik yatar.

Son 120 gün kesintisiz prim ödemiş olma koşulunda bu süreler dikkate alınmaz. Yani işsiz kalmadan önceki dört ay içerisinde istirahat raporu alan, ücretsiz izin kullanan, gözaltına alındığı için eksik günü olan kişiler, son 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim ödemişlerse işsizlik sigortasından maaş alabilirler. Rapor almış işçi de bu çerçevede işsizlik sigortasından maaş alabilir.

EN DÜŞÜK 705, EN YÜKSEK 1411 LİRA 

İşsizlik sigortasından maaş almaya hak kazanan bir kişiye son dört aylık prime esas kazancının yüzde 40'ı kadar maaş ödenir. Yani bir çalışan işsizlik parası olarak son dört aylık brüt ücretinin yüzde 40'ını alabilir. 2017 yılı için en düşük işsizlik parası 705,41 TL'dir.

İşsizlik maaşında bir de üst sınır söz konusu. Bu şekilde hesaplanan maaş miktarı asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor. Dolayısıyla bir kişinin brüt ücreti 7 bin TL bile olsa bu yıl ödenecek en yüksek işsizlik maaşı 1.411,21 TL'yi geçemiyor