Referandum süreci resmen başladı

Referandum süreci resmen başladı

16 Nisan’da yapılacak Anayasa Değişikliği için referandum süreci 16 Şubat tarihinden başlayarak 2 aylık süre içerisinde uygulanacaklar ve uyulması gereken kuralları YSK açıkladı.

A+A-

Referandum sereci resmen başladı. Yüksek Seçim Kurulunca (YSK)’nın hazırladığı referandum takvimine göre 16 Şubat’ta başlayan süreç 16 Nisan 2017’ tarihinde oy kullanma ile son bulacak.

16 ŞUBAT TA RESMEN BAŞLADI

16 Nisan’da yapılacak Anayasa Değişikliği için referandum süreci 16 Şubat tarihinden başlayarak 2 aylık süre içerisinde uygulanacaklar ve uyulması gereken kuralları YSK açıkladı.

LİSTELER MUHTARLIKLARDA

Muhtarlıklara gönderilen seçmen listelerinin askıya çıkması ile başlayan süreç resmen başladı. YSK’nın internet sitesinde seçmen listeleri ile ilgili sorgulamaların başladığı da bildirildi. Seçmen listelerinin askıya çıkması ve listelerin güncellenmesinden sonra YSK’nın sitesinde sorgulama bugünden itibaren yapılabilinecek. 26 Şubat’ta muhtarlıklardaki listeler askıdan indirilecek. 10 Mart itibariyle seçmen listeleri güncellenmiş ve kesinleşmiş olacak. 10 Mart itibariyle yurt içi seçmenlerin hangi sandıklarda oy verecekleri belirlenecek.

Gün Gün Referandum süreci

11 Mart: Halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulaları basılacak, basımı tamamlandıkça plan dahilinde dağıtılacak. Gümrük kapılarında kullanılacak araç ve gereçler ilgili seçim kurullarına gönderilmeye başlanacak.

27 Mart: Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine başlanacak.

30 Mart: TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda başvuruları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcisi ile TRT temsilcilerinin YSK'ya bildirilmesinin son günü olacak. Konuşma yapmayı dilemesi halinde, Cumhurbaşkanı'nın yapacağı konuşmalar için yayın zamanı ve sırası tespit edilecek.

31 Mart: Başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından ad çekilecek.

9 Nisan: Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına başlanacak.

12 Nisan: İlçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.

15 Nisan: Seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek.

16 Nisan: Oy verme günü."

Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler "secmen.ysk.gov.tr" ve "turkiye.gov.tr" adreslerinden seçim hakkındaki gerekli tüm bilgilere erişim sağlayabilecek.

Yurt dışı seçmenlere, 57 ülke 119 temsilcilik ve 32 gümrük kapısında kurulacak sandıklarda oy kullandırılması planlanıyor.