Rio ve Sao Paulo'da yeni yıl kutlamaları iptal edildi

Rio ve Sao Paulo'da yeni yıl kutlamaları iptal edildi

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde alışılmış yeni yıl şenlikleri Omikron alttürü nedeniyle bu yıl kutlanmayacak.

A+A-

Belediye tarafından alınan bu karar, geçen yıl Covid-19 nedeniyle yasaklanan Rio karnavalının bu yıl da yasaklanabileceği korkusuna yol açtı. Rio karnavalının 25 Şubat – 1 Mart arasında düzenlenmesi bekleniyor. 

Rio Belediye Başkanı Eduardo Paes, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Üzülerek söylüyorum ki yeni yıl kutlamalarını iptal edeceğiz” dedi. Yeni yıl kutlamalarında genel olarak yaklaşık üç milyon kişi müzik ve havai fişek gösterileri eşliğinde ünlü Copacabana plajında bir araya geliyor.

Brezilya’da şimdilik altı kişinin Omikron alttürüne yakalandığı belirlendi. 

Rio’ya ek olarak, Sao Paulo Belediyesi de yeni yıl kutlamalarını aynı sebeple iptal etti.

Brezilya’da diğer kentlerin de yeni şenliklerini iptal etmesi bekleniyor.

Bu yeni kısıtlamalar, dünyanın en ünlü karnavallarından olan Rio karnavalının da iptal edilmesi korkusunu gündeme getirdi.

Belediye Başkanı Paes, “Karnavala daha üç ay var. Bilime her zaman güvenirim. İnşallah karnavalı da iptal etmek zorunda kalmayız” dedi.

Paes, birkaç hafta önceki bir açıklamasında Rio karnavalının yapılmasının salgının durumuna bağlı olacağını söylemişti. Brezilya’da sağlık durumu aşılama sayesinde önemli bir iyileşme gösterdi. 213 milyonluk nüfusun yüzde 63’ü iki doz aşı oldu.

Bu arada, Rio’daki samba okullarında karnaval hazırlıkları devam ediyor. Okullarda binlerce maske, giysi ve karnaval arabaları hazırlanıyor.

Brezilya’da dokuz eyaletinin Bilim Kurulu cuma günü toplanarak, yeni yıl kutlamalarının iptal edilmesini tavsiye etti. 

Brezilya, bir haftadır, Afrika’nın güneyindeki bulunan Güney Afrika, Botswana, Eswatini, Lesotho, Namibya ve Zimbabve ile Omikron alttürü nedeniyle hava ulaşımını durdurdu.

Brezilya, küresel salgının başlamasından bu yana Covid-19’a 615 bin kurban verdi. Brezilya, ABD’den sonra en çok Covid-19’a bağlı ölümlere sahne olan ülke durumunda bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler