Robotlar, çiftliklerde verimliliği yüzde 10 arttırıyor

Robotlar, çiftliklerde verimliliği yüzde 10 arttırıyor

Süt sığırcılığı sağımında kullanılan ve klasik yöntemlere göre ortalama yüzde 10 daha fazla verimlilik sunan robot teknolojisi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

A+A-

Süt sığırcılığı sağımında kullanılan ve klasik yöntemlere göre ortalama yüzde 10 daha fazla verimlilik sunan robot teknolojisi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. İzmir'de düzenlenen toplantıda, ülkemizde oldukça yeni olan bu teknolojinin faydaları aktarıldı.

SÜT SAĞIMINDA ROBOT

Toplantının ev sahipliğini yapan Jülide İyigün, "Bize göre Türkiye’deki potansiyel gerçekten çok yüksek ancak çiftlik başına ortalama hayvan varlığı ve verimlilik anlamında hala Avrupa’ya göre çok gerideyiz. Örneğin, çiftlik başına ortalama hayvan varlığı Türkiye’de yaklaşık 5 iken bu değerin İngiltere’de 149, Hollanda’da 103, Almanya’da 61, İtalya’da 50 olduğunu görüyoruz. Hayvan başına yıllık süt üretimi ise Türkiye’de yaklaşık 3 ton iken Avrupa’da bu ortalamanın 8 ton seviyesinde olduğu görülüyor. Diğer taraftan, Avrupa’da ülke başına ortalama 3 milyon olan süt sığırı sayısının Türkiye’de 6 milyona yaklaştığını dikkate alırsak, daha profesyonel bir yaklaşımla ulaşılabilecek potansiyelin büyüklüğü ortadadır" dedi.

Süt sağım robotu sayesinde tüm sağım süreci, memelerin temizlenmesi, ön süt alımı, her meme lobuna özel sağım ve sağım sonrası memelere dezenfektan püskürtülmesi tamamen insansız olarak gerçekleştiriliyor. Süt sağım robotları bu işlemlerin yanı sıra sütün kalitesi ve hayvan sağlığına ilişkin birçok veriyi de çiftçilere sağlıyor.

AVRUPA'DA BU TEKNOLOJİ ÇEYREK ASIRDIR KULLANILIYOR

Türkiye süt sığırcılığında çok eski bir kültüre sahip olmakla birlikte ülkemizde büyük kapasiteli işletmeler oldukça yeni ve sayıca düşük durumda. IFCN’in verilerine göre Türkiye' de 1 milyonun üzerinde süt sığırcılığı yapan işletme bulunuyor. Ülkemizdeki çiftliklerin yüzde 75'inden fazlası 1-10 baş hayvana sahipken, 50 baş ve üzeri hayvan varlığına sahip işletmeler yüzde 2’nin altında kalıyor. Ülkemizde sağımda robotik sağım teknolojisini kullanabilenler, minimum 50 baş ve üzeri kapasiteli işletmeler. Bu işletmelerin de yüzde 99'u sağım odası ya da kilit arkası ahıriçi küçük sağım sistemlerini tercih ediyor. Avrupa ve tüm dünyada 1992'den beri kullanılan süt sağım robotları ülkemizde henüz 5 yıldır ve az sayıda işletme tarafından kullanılıyor.

Avrupa'da yapılan süt hayvancılığı gerek işletmelerin verimliliği gerekse süt kalitesi olarak bize göre çok daha ileri bir noktada bulunuyor. Bu işletmelerde sürekli olarak veri toplanıyor ve analiz ediliyor. Bu analizler sayesinde kızgınlık takibi, hayvan sağlığı ve süt kalitesi çok daha etkin şekilde yönetilebiliyor. Türkiye’deki işletmelerin çoğunun kendi yemini üretememesi maliyetlerin yükselmesine neden oluyor ve ayrıca bu işletmelerde kurallara uygun yapılmayan sağımlar ya da kötü işçilik ve hijyen sorunları sebebiyle birçok hastalık ve süt verimi kayıpları yaşanıyor.

Süt sağım robotu hayvanları stresten uzak tutuyor, süt veriminde ortalama yüzde 10 artış sağlıyor.

Türkiye'nin en çok inek sütü üretilen ikinci büyük kenti İzmir’de yaklaşık 900 bin ton süt üretiliyor. İzmir, süt sığırcılığı işletmeciliğinde en eski ve gelişmiş illerden biri olarak dikkat çekiyor. Bu sebeple işletme sayısının çok yüksek olduğu görülüyor ve yılda yaklaşık 900 bin tonluk süt üretimiyle Türkiye’de inek sütü üretiminde ikinci sırada yer alıyor.