Ruhsar Pekcan: Havacılıkta uçuşa geçmemiz lazım

Ruhsar Pekcan: Havacılıkta uçuşa geçmemiz lazım

Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin havacılık sektöründe azımsanmayacak bir yol katettiğini belirterek, “Şu anda artık emekleme sürecini geçtik, koşuyoruz. Şimdi havacılıkta küresel oyuncuların ve Bakanlığın destekleriyle uçuşa geçmemiz lazım” ifadelerine yer verd

A+A-

Ticaret Bakanlığı ve Boeing’in düzenlediği Havacılıkta Tedarik Zinciri Geliştirme ve İhracat Konferansı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin havacılık sektöründe azımsanmayacak bir yol katettiğini belirterek, “Şu anda artık emekleme sürecini geçtik, koşuyoruz. Şimdi havacılıkta küresel oyuncuların ve Bakanlığın destekleriyle uçuşa geçmemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

DESTEKLER DEVAM EDECEK

Bakan Pekcan, yüksek teknolojili ürün ihracatında firmaların küresel tedarik zincirlerine daha fazla katılım göstererek Türkiye’nin ihracatına daha fazla katkı sunabileceklerine inandıklarını söyleyerek, Bakanlık olarak firmalara nasıl destek olabileceklerini incelediklerini ve bu doğrultuda destekler vermeye devam ettiklerini söyledi.
Konferansın gelecek dönemde küresel tedarik zincirlerine katılımda firmaların önünü açacak etkinliklerin ilki olduğunu belirten Bakan Pekcan, bundan sonra söz konusu etkinliklere farklı sektörlerle devam edeceklerinin de altını çizdi.

ZEMİN TAMAM, BİZ HAZIRIZ
“Artık zemin tamam, biz hazırız, Bakanlık arkanızda, şimdi havacılık sektörü ile beraber uçma zamanı” diyen Bakan Pekcan, dünyadaki teknolojik dönüşüm ve gelişimi yakinen takip ettiklerini ve sağlıklı politikalar geliştirdiklerini de ifadelerine ekledi.

KTZ DESTEĞİ

İhracatçıları geleceğe hazırlamak Türkiye’nin mal ihracatındaki konumunu yükseltmek amacıyla proje bazlı destek mekanizması olan Küresel Ticaret Zinciri desteğini (KTZ) oluşturduklarını anımsatan Bakan Pekcan, “Türkiye, havacılık sektöründe azımsanmayacak bir yol katetmiş durumdadır. Bunu daha da geliştirmemiz lazım. Şu anda artık emekleme sürecini geçtik, koşuyoruz. Şimdi havacılıkta küresel oyuncuların ve Bakanlığın destekleriyle artık uçuşa geçmemiz lazım.

Yüksek teknolojili ürün ihracatımızı havacılık sektörü başta olmak üzere artırmamız lazım” dedi.
Bakan Pekcan, havacılık sektöründe şu anda sadece 3 firmanın KTZ desteğinden faydalandığını dile getirerek, daha fazla firmayı desteklerden yararlandırmak istediklerini belirtti.

Firmaların, başta AS 9100 olmak üzere, havacılık alanında ihracatçı olmalarını sağlayacak her türlü sertifikanın teminindeki danışmanlık hizmetlerinin yüzde 75’ine sponsor olduklarını ifade eden Pekcan, “Sertifikanızı almanız halinde katlandığınız maliyetin de yüzde 50’sini pazara giriş belgelerine yönelik desteğimiz kapsamında hibe ediyoruz. Amacımız sadece sizleri küresel tedarik zincirlerinde yüksek teknolojili ürün ihracatınızı artırabilmek. Küresel tedarik zincirlerine kabul edildiğinizde üretim ve tedarik sürecindeki ihtiyaçlarınıza göre desteklerimizi yapılandırabiliriz” şeklinde konuştu. (BSHA)