Ruhsar Pekcan: Ukrayna Türk Müteahhitler İçin Önemli Bir Fırsat

Ruhsar Pekcan: Ukrayna Türk Müteahhitler İçin Önemli Bir Fırsat

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ukrayna’nın Türk müteahhitler için önemli fırsatlar sunduğunu ifade etti

A+A-

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ukrayna’nın Türk müteahhitler için önemli fırsatlar sunduğunu ifade etti. Pekcan, “Türk inşaat firmaları bugüne kadar Ukrayna’da 5,9 milyar dolarlık proje gerçekleştirmiştir. Ukrayna yeni bir yatırım atağına giriyor. Türk firmalarımız Ukrayna’nın büyümesinde, gelişmesinde, refah düzeyinin artmasında katkı sağlamaktan memnuniyet duyacaklardır. Biz de destekleyeceğiz” diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in katılımıyla düzenlenen Türkiye-Ukrayna İş Forumu’nda, iki ülke arasındaki iş birliklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkler ve Ukraynalıların medeniyetlerin beşiği olmuş Karadeniz’de her zaman kalıcı imzalar atmış iki millet olduğunu söyleyerek, her iki ülkenin sahip olduğu potansiyellerle birbirini tamamladığını ifade eden Pekcan, “Önümüzdeki dönemde de ülkelerimiz arasındaki bu potansiyeli artırarak, realize edilmesini biz devletler olarak destekliyoruz. Size iş dünyasının önünü açacağız. Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği üzere dış ticaret hacmimizi 10 milyar dolara yükseltmek ilk çıtamız.” diye konuştu. Teknolojinin ve dünya ekonomisinin içinden geçtiği dönüşüme işaret eden Pekcan, 10 yıl sonra bambaşka ekonomilerin ortaya çıkacağını söyledi.

UKRAYNA TİCARET HACMİ HEDEFİMİZ 10 MİLYAR DOLAR
Pekcan, küresel ticaretteki korumacılığın had safhaya ulaştığını anımsatarak, 2019’un aralık ayında anlaşmazlıkların çözülememesi halinde daha büyük problemlerin ortaya çıkabileceğine işaret etti. Dünyada ticaret savaşlarının kızıştığı bir dönemde Doğu Avrupa’nın en dinamik ve potansiyeli yüksek iki ülkesi olan Türkiye ve Ukrayna’nın ekonomilerini büyüteceğini anlatan Pekcan, şöyle konuştu: “Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticaret hacmi 4,1 milyar dolar ve hedefimiz bunu 10 milyar dolara çıkarmak. Ancak bu şu anda Türkiye aleyhinde seyrediyor. Hala 1,2 milyar dolar ticaret açığı veriyoruz. Bu rakamlar iki ülkenin potansiyelini yansıtmamakta. Bizim amacımız bu rakamı daha fazla artırarak, önce 10 milyar dolar, sonra da 20 milyar dolar hedefine dengeli bir ticaret altyapısıyla ulaştırmak. (BSHA)

Önceki ve Sonraki Haberler