Rus turiste çözüm: İptal etme, ertele

Rus turiste çözüm: İptal etme, ertele

Rus basınına yansıyan haberlere göre, ertelemeye razı olanların oranı yüzde 60-65’i buluyor.

A+A-

Rusya’nın Türkiye’ye 1 Haziran’a kadar uygulayacağı uçuş kısıtlaması dün başladı. 1,5 ay süreyle Türkiye’ye charter uçuşlarının durdurulmasının ardından, bu dönemde Türkiye’ye gitmek için tur satın alan Rusya vatandaşlarının çoğu, “mecburen” seyahatlerini ileri tarihlere ertelemeye başladı.

Rus basınına yansıyan haberlere göre, ertelemeye razı olanların oranı yüzde 60-65’i buluyor.

K. Pravda gazetesi, “Bu tercih hem turistler hem de operatörler için en karlı çözüm oldu. Öbür türlü turistlerin paralarını geri almaları için mahkemeye başvurmaları gerekecek” yorumunu yaptı.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği'nin (PCT) hukuk komisyonu başkanı Georgi Mohov'a göre, uçuşlar resmen “iptal edilmediği”, sadece "askıya alındığı” için tur satın alanların birkaç seçeneği var. Rus uzman, geziyi erteleme kararını en iyi seçenek olarak görüyor. Bir turist ödenen paranın iadesini talep ederse, o zaman yasalara göre, bu sadece bir mahkeme kararıyla mümkün. Fiili durumda tur operatörleri otellere  ve havayollarına parayı ödedikleri için iade edecek kaynakları bulunmuyor. Ayrıca açılacak davaların en az bir yıl süreceği tahmin ediliyor.

Diğer bir seçenek ise turu bir başka destinasyon ile değiştirmektir. Şu aşamada Türkiye’ye gidemeyenlere BAE, Yunanistan, Güney Kıbrıs gibi seçenekler sunuluyor ama bunlar Türkiye’den daha pahalı olduğu için aradaki farkı ödemek gerekiyor. Pek çok turist bu yükü göze alamıyor.

Georgi Mohov, “İflas etmemek ve turların da yanmaması için tur operatörleri müşterilere mümkün olan tek seçeneği sunuyor: Türkiye seyahatini ileri bir tarihe ertelemek. Fiyat farkının sorun yaratmaması için en iyi tercih sonbahar. Turistlerin çoğu bunu kabul ediyor” dedi.

Rusya’nın 1,5 aylık sınırlama kararının, Türkiye turu satın alan en az 533 bin turisti etkileyeceği açıklanmıştı. 

Bilet erteleme kuyrukları

Öte yandan, Moskova merkezli TürkRus'un haberine göre, 1,5 aylık uçuş sınırlamasının ardından havayolu şirketi ofislerinin önünde de kuyruk oluşmaya başladı. Uçuş tarihleri kısıtlama dönemine gelen yolcular ya uçuş tarihlerini değiştirmek ya da biletleri iade etmek için bekliyor.  

Moskova 24 TV kanalı, THY'nin Valovaya caddesindeki ofisi önünde kuyruk bekleyenlere röportaj yaptı. Koronavirüsle mücadele önlemleri kapsamında içeriye sınırlı sayıda kişinin alınıyor olması da sırada bekleyenlerin kuyruk oluşturmasına neden oldu. 

TV kanalına konuşan bazı yolcular, THY call center hattında da yoğunluk yaşandığını söylediler. 

Benzer durumun Aeroflot ve bilet satan diğer şirketlerde de yaşandığı, Rus turistlerin "panik içinde" durumlarını netleştirmeye çalıştıkları görülüyor.  

(Ajansbizim)