Ruslar en çok Türkiye ve Amerika haberlerini okuyor

Ruslar en çok Türkiye ve Amerika haberlerini okuyor

İsviçre merkezli uluslararası medya kuruluşu Global Connection’ın düzenlediği 2. Türkiye – Rusya Medya Forumu Antalya’da başladı

A+A-

Rusya’nın önde gelen medya kuruluşlarından Komsomolskaya Pravda Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Vlad Gemst gazete, radyo ve internet ortamında haftada 30 milyonun üzerinde kişiye ulaştıklarını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü “Türkiye ile Rusya ilişkileri hiç olmadığı kadar hızlı gelişiyor ve Rus medyası da iş birliğini geliştirmek için çalışıyor. Kitlemizin geri dönüşlerini değerlendirdiğimizde Rus halkı en çok Türkiye ve Amerika ile ilgili haberlerle ilgileniyor.”

Türk – Rus ortak yapımı olan ve çekimleri devam eden Kalbimin Sultanı dizisinin yapımcısı Maya Productions Kurucusu Burhan Özkan: “Dizinin senaryosunda Rus edebiyatından esinlendik. Çok önemli bir projeye imza attık. Projenin önemi bütçesi veya senaryosundan dolayı değil, farklı kültürleri ortak noktada buluşturmamızdan kaynaklanıyor. Kalbimin Sultanı dizisinde iki büyük hayal gücü bir araya gelecek.”

İsviçre merkezli uluslararası medya kuruluşu Global Connection, ilki geçen yıl düzenlenen Türkiye – Rusya Medya Forumu’nun ikincisi Türkiye’nin gözde tatil merkezi Antalya’da başladı. ‘Birlikte İyiyiz’ temasıyla gerçekleşen 2. Türkiye - Rusya Medya Forumu’na Rusya’dan katılan 75 ayrı medya kuruluşundan genel yayın yönetmeni, üst düzey yönetici ve köşe yazarı ağırlıklı 100 Rus medya mensubu Türkiye’yi dinliyor ve Türkiye-Rusya ilişkilerine yönelik sorularını yöneltiyor.

Global Connection Genel Koordinatörü Onur Tayşu, kültürel, sosyal ve ekonomik olarak zaten yakınlaşmış iki dost ülke arasında nasıl daha fazla iş birliği yapılabileceğinin konuşulacağını belirtti ve “Dünya barışı için ülkelerin birbirlerini iyi anlaması gerekli. Bu forumda birbirimizi daha iyi anlayacağız ve inovatif fikirler, yeni iş birlikleri için güçlerimizi birleştireceğiz” dedi.

Ruslar en çok Amerika ve Türkiye’yi okuyorlar

2. Türkiye – Rusya Medya Forumu’nun kültür ve medya panelinde konuşan Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Komsomolskaya Pravda Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Vlad Gemst, konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle başladı ve “İnsanoğlu tek bir vücut ve her ulus onun bir parçası” dedi. Gemst, Komsomolskaya Pravda olarak gazete, radyo ve internet ortamında haftada 30 milyonun üzerinde kişiye ulaştıklarını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü “Türkiye Rusya ilişkileri hiç olmadığı kadar hızla gelişiyor ve Rus medyası da iş birliğini geliştirmek için çalışıyor. Kitlemizin geri dönüşlerini değerlendirdiğimizde Rus halkı en çok Türkiye ve Amerika ile ilgili haberlerle ilgileniyor.”

İki büyük hayal gücü bir araya gelecek

Uluslararası yapım şirketi Maya Production’ın kurucusu Burhan Özkan, Rus edebiyatına hayranlığını belirterek, “Dünyada Ruslar kadar iyi hikaye anlatan bir millet yok. Yapımcılığını üstlendiğimiz, çekimleri devam eden Türk-Rus ortak yapımı Kalbimin Sultanın dizisi senaryosunda da Rus edebiyatından esinlendik” dedi. Çok önemli bir projeye imza attıklarını söyleyen Burhan Özkan, “Projenin önemi bütçesi veya senaryosundan dolayı değil, farklı kültürleri ortak noktada buluşturmamızdan. Kalbimin sultanı dizisinde iki büyük hayal gücü bir araya gelecek.”

Türkiye Rusya arasında beklenmedik bir sinerji

KIT Gazprom-Media Uygulayıcı Yapımcı’sı Maxim Kovalevitch, “Kalbimin Sultanı dizisi için yaklaşık 80 milyon seyirci ön görüyoruz. Proje aşamasında birbirimizi çok iyi anladık. Türk ya da Rus kahramanların birbirinin önüne geçmesi için tartışmadık, beklenmedik bir sinerjiyle çalıştık. İki büyük Pazar için tek ürün yapıyoruz. Aynı anda iki ülkeninde başrolde olduğu bu kadar önemli bir proje daha önce olmamıştı” dedi