Rusya uçak filosunu yeniliyor

Rusya uçak filosunu yeniliyor

Rusya’nın bir nükleer felâket gibi olağanüstü durumlarda uçan bir komuta merkezi olarak kullanılmak üzere yeni bir uçak üzerinde çalıştığı bildirildi.

A+A-

Askeri kaynaklara dayanan Rus devlet medyasında yayımlanan haberlere göre, Moskova’nın 500 km güneyinde bulunan Voronej kentinde “Doomsday” (Kıyamet günü) adı verilen uçak filosunu modernize etmeye yönelik çalışmalar devam ediyor.

Aynı kaynaklara göre, yeni uçaklar, yolcu uçağı Ilyuşin Il-96-400M’nin değiştirilmiş bir versiyonu olacak.

Birinin üretimine başlanan bu uçaklardan en az ikisi Rus ordusuna tahsis edilecek. “Doomsday” uçakları, nükleer bir savaş sırasında silahlı kuvvetlere komuta edebilmek için gerekli teknolojiyle donatılacak ve acil durumlarda Devletin üst düzey yöneticilerini tahliye etmek için kullanılacak.

Yeni uçaklar, Il-86’nın askeri versiyonu olan Il-80’lerin yerini alacak. Bu uçakların, örneğin nükleer bir patlamanın etkilerinden yolcuları korumak için pencereleri bulunmuyor.

Yeni uçakla ilgili pek açık bilgiler olmasa da Ria Novosti ajansı, yeni uçağın selefinden daha uzun bir menzile sahip olacağını ve yaklaşık 6 bin kilometrelik bir yarıçap içinde stratejik nükleer güçlerle etkili iletişim imkânı sağlayacağını belirtti.

Rusya'nın “Kıyamet günü” uçağı nadiren manşetlere çıkıyor, ancak geçen Aralık ayında hırsızların bakım altındaki uçaklardan birine gizlice girip donanımının bir kısmını çaldığında uluslararası medyanın manşetlerinde yer bulmuştu.

Amerikan muadili

Rus uçakları hakkında pek fazla bir şey bilinmese de Amerikan muadilleri hakkında bilgi çok.

Rus Kıyamet günü uçağının ABD’deki karşılığı, Boeing 747-200’lerin askeri versiyonu olan E-4B uçakları.

Amerikan Hava Kuvvetleri,  E-4B’nin elektromanyetik darbelere karşı korunduğunu ve nükleer ve termik etkilere karşı zırhla kaplandığını belirtiyor. Uçağın uydu teknolojisi, dünya çapında haberleşmesine olanak sağlıyor. En az bir E-4B her zaman hazır bekliyor.

Amerikan ve Rus Kıyamet günü uçakları, ilk kez Soğuk Savaş döneminde ve en kötü senaryolar göz önüne alınarak hazırlandı. Ancak bu uçaklar başka amaçlar için de kullanılıyor ve olağan operasyonlar çerçevesinde düzenli olarak uçuyor.

Rusya’nın Kıyamet günü uçak filonunu modernleştirmesi, ülkenin bazıları “kıyamet” silahları olarak adlandırılan ve nükleer kapasiteye sahip silahlara büyük yatırımlar yaptığı döneme denk geliyor.

ABD Savunma Bakanlığı, geçen yıl hazırladığı bir raporda, Rusya’nın, “artan bir nükleer savaş potansiyeline” sahip olduğuna dikkat çekmişti.