Rusya uzaya askeri uydu gönderdi

Rusya uzaya askeri uydu gönderdi

Rusya uzay ajansı Roscosmos tarafından yayınlanan görüntülere göre, uydu GMT 01.09’da Plessetsk kozmodromundan Soyuz 2.1B füzesiyle fırlatıldı.

A+A-

Rusya yörüngeye bir askerî uydu yerleştirdi

Uydunun, "Tundra" erken uyarı sisteminin bir parçası olduğu tahmin ediliyor.

Rusya’nın dün yörüngeye bir askerî uyduğu başarıyla yerleştirdiği bildirildi. 

Basın haberlerine göre, bu uydu, büyük bir olasılıkla Rusya’nın füzesavar uzay kalkanı sisteminin bir parçasını oluşturuyor. Bu sistem hakkında günümüze kadar kamuoyuna çok az bilgi verildi.

Rusya uzay ajansı Roscosmos tarafından yayınlanan görüntülere göre, uydu GMT 01.09’da Plessetsk kozmodromundan Soyuz 2.1B füzesiyle fırlatıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı, kendi hesabına gönderilen uydunun yörüngeye başarıyla yerleştirildiğini belirtti, ancak başka bilgi vermedi.

Spaceflightnow web sitesinde yer alan bilgilere göre, uydu büyük ihtimalle erken uyarı sistemini “Tundra”nın bir parçası. Sisteme ait olan üç uydu daha 2015, 2017 ve 2109’da yörüngeye yerleştirilmişti.

Rusya Genelkurmay Başkanlığının verilerine göre, bu sistem, balistik füzelerin fırlatılmasını, izleyeceği yolu ve hedefini uzaydan belirlemeye yönelik olarak oluşturuldu.

Amerikan SBIRS sisteminin eşdeğeri olma iddiasındaki “Kupol” sisteminin tam yapısı bilinmiyor.

Rusya, 2015 yılından bu yana, ana görevi füzesavar mücadele olan ve Hava Kuvvetlerine entegre edilen bir uzay gücüne sahip bulunuyor. Yıllardan beri uzayı silahlandırmakla suçlanan Rusya da aynı şekilde ABD’yi suçluyor.

Washington, 2018 yılında, Rusya’ya ait bir uydunun gösterdiği “anormal davranışlardan” kaygıya kapılmış ve Rusya’yı uzay silahları geliştirmekle suçlamıştı. Rusya ise bu iddiayı yalanlamıştı.

Rusya, bu ay ortalarında yörüngede bulunan eski bir uydusunu, netliğini belirtmediği bir silahla imha ederek, yeni bir tartışmaya yol açmıştı.  

Washington ise bu eylemin potansiyel olarak tehlikeli bir bulut kalıntısı oluşturduğunu savunmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler