Rusya uzayda uzun metrajlı bir film çeken ilk ülke oldu

Rusya uzayda uzun metrajlı bir film çeken ilk ülke oldu

Rus film ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) ilk uzun metrajlı film çekimini tamamladı ve 12 gün sonra Dünya'ya döndü.

A+A-

Rus film ekibi uzaydan döndü

Rus film ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) ilk uzun metrajlı film çekimini tamamladı ve 12 gün sonra Dünya'ya döndü. 

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, uzay kapsülü, Kazakistan'ın bozkırlarındaki uzay üssüne sabah saatlerinde indi. Film ekibiyle birlikte, Nisan ayından beri ISS'de bulunan kozmonot Oleg Novitsky ile aktris Yulia Peresild ve yönetmen Klim Shipenko'yu Dünya'ya geri geldi. 

Geçici adı "Vysov" (Meydan okuma) olan film, hastalanan bir kozmonotun hayatını kurtarmak için ISS'ye uçmak zorunda kalan bir doktorun hikayesi anlatılıyor. Filmdeki doktoru Yulia Peresild canlandırıyor.

DPA'nın haberine göre, Rusyalar, filmi, dünyadaki stüdyo setlerinde değil, ''evrende çekilen ilk uzun metrajlı film'' olarak niteliyor. ABD de orada bir film çekmeyi planlıyor, ancak henüz bir tarih belirlenmedi.

Rus uzay ajansı Roscosmos da filmin amacının endüstriyi genç insanlara daha çekici hale getirmek olduğunu söyledi. Ancak eleştirmenler, projenin pahalı olduğunu ve paranın araştırmaya harcanmasının daha iyi olacağını söylüyor.

Amerikan filminde Tom Cruise var

CNN'in haberine göre, Tom Cruise'un anlattığı 2002 IMAX belgeseli de dahil olmak üzere uzay istasyonunda birkaç film çekildi. Yaklaşık sekiz dakika süren 2012 bilim kurgu filmi "Apogee of Fear" (Korkunun zirvesi), bir astronotun oğlu olan girişimci ve uzay turisti Richard Garriott tarafından uzayda çekildi.

Tom Cruise ve yönetmen Doug Liman, 2020'de NASA'nın işbirliğiyle uzayda çekilecek bir film üzerinde birlikte çalıştıklarını açıkladı. Proje, Elon Musk'ın SpaceX'i ile işbirliği içinde geliştiriliyor. Cruise'un uzay istasyonuna gidişinin Ekim ayında olacağı belirtiliyordu. Ancak, ancak uçuş tarihi konusunda şu ana kadar bir açıklama yapılmadı. 

Ancak Rusya, uzayda uzun metrajlı bir film çeken ilk ülke oldu.

Rusya'da tanınan Yulia Peresild ve Klim Shipenko, ülkenin uzay ajansı Roscosmos'un açtığı bir yarışma sonucunda belirlendi. Peresild, bir dizi Rus filminde ve TV dizisinde yer alırken, Shipenko'nun 2020 filmi "Serf" Rusya'nın en çok hasılat yapan filmlerinden biriydi.

İki sivil, uzay gezintilerinden önce sıkı bir eğitimden geçti. Oyuncu ve yönetmen, yedeğinin yanı sıra santrifüj ve vibrasyon stant testleri, sıfır yerçekiminde eğitim uçuşları ve paraşüt eğitimi yaptı.