Rusya’da koronavirus salgınında 235 bin kişi hayatını kaybetti

Rusya’da koronavirus salgınında 235 bin kişi hayatını kaybetti

Rusya hükümeti bugün, 24 saatte 40 bin 96 yeni vaka tespit edildiğini ve 1.159 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

A+A-

Rusya'da Covid salgını hız kesmiyor

Rusya, bu yaz koronavirus salgınının yeniden patlamasından sonra vaka ve ölüm sayısında yeni rekorlara imza atmaya devam ediyor.

Rusya hükümeti bugün, 24 saatte 40 bin 96 yeni vaka tespit edildiğini ve 1.159 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Moskova Belediyesi, salgının şiddetinin bir işareti olarak, 7 Kasım’a kadar bütün lokanta, okul, güzellik salonu, mağaza, spor salonu ve “gerekli olmayan” olarak değerlendirilen bütün hizmet birimlerini kapattı. Sadece temel ihtiyaç maddesi ve gıda ürünleri satan yerler ile eczanelerin açık kalmasına izin verildi.

Başkent Moskova, açık ara salgından en çok etkilenen kent konumunda bulunuyor. Çeşitli kamu kurumları ve özel firmalar da 7 Kasım’a kadar kapalı kalacak.

235 bin kayıp

Rusya’da salgının başlamasından bu yana ölenlerin sayısı 235 bini geçti. Hükümetin verdiği bu bilançonun gerçek ölüm sayısını yansıtmadığı ve Rusya İstatistik Kurumunun verilerinin 400 bin kişinin salgında hayatını kaybettiğini gösterdiği belirtiliyor.

Rusya’da üçüncü dalganın en önemli sebebi, virüsün Delta alttürünün yayılması ve özellikle mağazalarda ve ulaşım araçlarında maske ve mesafe kuralına uyulmaması olarak görülüyor.

Salgının patlamasının en önemli sebeplerinden biri de Rus halkının geleneksel otoriteye karşı çıkma alışkanlığı bağlamında aşılama kampanyasına mesafeli durması olarak kabul ediliyor.

Rusya’da başta Sputnik V olmak üzere dört Covid aşısı geliştirilmiş olmasına rağmen yurttaşların ancak üçte biri tam anlamıyla bağışıklandırılabildi. Salgının patlamasına rağmen ekonomik faaliyetleri devam ettirme kaygısı taşıyan hükümet ise ciddî kapanma önlemlerine yanaşmıyor.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta, bütün ülkede 30 Ekim - 7 Kasım dönemini ücretli izin sayılmasını öngören bir kararname yayınlaşmıştı. Putin, geçmişte de üç kez daha benzer önlemlere başvurmuştu.

Ancak kararnamede seyahatler yasaklanmıyor, dolayısıyla yurttaşlar anılan dönemde tatil planları yapıyor. Karadeniz’de bulunan Rusya’nın tatil beldesi Soçi’nin Belediye Başkanı, kente 100 bin kişinin gelmesini bekliyor. Patlayan talep çerçevesinde Türkiye ve Mısır’a uçak biletlerinin fiyatları da artışa geçti.

Turist akınına uğraması beklenen popüler destinasyonlardan olan Kırım, 30 Ekim – 7 Kasım döneminde yaygın kapanma önlemlerinden vazgeçti. Ancak Sivastopol kentinde sağlık kodu uygulaması yaygınlaştırılacak.

Ülkenin en çok rağbet gören turistik beldelerinden olan St. Petersburg ise anılan dönemde bütün halka açık alanları kapatma ve sportif ve kültürel etkinlikleri yasaklama kararı aldı.