Rusya'da maden faciası

Rusya'da maden faciası

Rusya'nın Sibirya bölgesindeki Kemerovo'da bir kömür madeninde çıkan yangında en az 10 işçi öldü, 44'ü yaralandı.  

A+A-

Rusya'da maden faciası: 10 ölü

Rusya'nın Sibirya bölgesindeki Kemerovo'da bir kömür madeninde çıkan yangında en az 10 işçi öldü, 44'ü yaralandı.  

Vali Sergei Tsivilev, Kuzbass olarak da bilinen Listvyazhnaya kömür madeninde yangın çıktığında en az 285 madencinin içeride olduğunu belirtti.  

Interfax'ın, acil müdahale ekiplerine dayandırdığı habere göre, 44'ü çeşitli yaralanmalara maruz kalan 237 madenci tahliye edildi. Yoğun duman nedeniyle kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Interfax'a göre içeride mahsur kalan 49 madenciyle ölü sayısı daha da artabilir.

Yangının,  yerin 250 metre altında bir havalandırma bacasının patlaması nedeniyle başladığına inanılıyor.  

Rusya'nın Soruşturma Komitesi, ölümlere yol açan güvenlik düzenlemelerini ihlal etme suçlamasıyla yangınla ilgili cezai soruşturma başlattı.

Rusya’daki maden kazasında can kaybı 50’yi geçti

Sibirya’daki maden kazasında can kaysı sayısı 52’ye yükselirken, maden ocağı yöneticisinin de aralarında olduğu 3 kişi tutuklandı.

Sibirya’nın  Listvyajnaya kömür madeninde dün meydana gelen kazada can kaybı sayısı 52’ye yükseldi.

Kemerovo bölgesindeki maden ocağında dün erken saatlerde meydana gelen metan gazı patlamasında madende bulunan 285 kişinin çoğu kurtulmuş, onlarcası ise mahsur kalmıştı.

Onlarca madenci için düzenlenen kurtarma çalışması, daha sonra metan gazı seviyesinin tehlikeli derecede yükselmesi ve bunun da yeni patlamalara yol açacağı kaygısıyla askıya alındı. Mahsur kalan madencilere ulaşmaya yönelik operasyon da bir trajediye dönüşerek, havalandırma hattına dolan duman madencilerin boğulmasına neden oldu.

Rus haber ajanslarına konuşan kaynaklar, hayatta kalan kimsenin olmadığını belirterek, kurtarma operasyonuna katılan 6 kurtarma görevlisi ve 46 madenci olmak üzere toplam 52 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Başsavcı yardımcısı Dimitri Demeşin, olaya bir kıvılcımdan kaynaklanan metan gazı patlamasının yol açtığını açıkladı. Kazayla ilgili aralarında maden ocağı yöneticisinin de bulunduğu 3 kişi güvenlik ihlali gerekçesiyle tutuklandı.  

Rusya lider Vladimir Putin ölen madencilerin ailelerine başsağlığı mesajı göndermiş ve bölgede 3 gün yas ilan edilmişti.