Sağlık Bakanlığından, ''Sigarayı Bırakın'' çağrısı

Sağlık Bakanlığından, ''Sigarayı Bırakın'' çağrısı

Sağlık Bakanlığı, sigara ve diğer tütün ürünlerini kullananları ramazan ayını fırsat bilerek ''Sigarayı Bırakmaya'' davet etti.

A+A-

Sağlık Bakanlığından  ''Sigarayı Bırakın'' çağrısı geldi.  Bilimsel çalışmaların, sigara kullanan ve tütün dumanına maruz kalan kişilerin, kullanmayan ve sigara dumanına maruz kalmayanlara göre Covid-19’a yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu gösterdiğine işaret edildi. Ramazan ayının sigarayı bırakmak için bir fırsat olduğu vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı, sigara ve diğer tütün ürünlerini kullananları ramazan ayını fırsat bilerek ''Sigarayı Bırakmaya''  davet etti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada,  sigara ve tütün kullanımının, Covid-19'la  mücadele edilen bu dönemde her zamankinden çok daha fazla tehlike içerdiğine dikkat çekildi. 

''Covid-19'a yakalanma riski çok daha yüksek'' 

Açıklamada, ''İçinde bulunduğumuz ramazan ayını sigarayı bırakmak için fırsata çevirebiliriz. Bilimsel çalışmalar, sigara kullanan ve tütün dumanına maruz kalan kişilerin, kullanmayan ve sigara dumanına maruz kalmayanlara göre Covid-19’a yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu gösteriyor'' denildi.

''Ramazanda ani nikotin artışı kalp krizi riskini artırıyor'' 

Sigara kullanımının, ramazan ayında da son derece ciddi sağlık sorunlarına sebep olabildiğine vurgu yapılan açıklamada,  şu uyarılarda bulunuldu.

''Tüm gün sigara kullanılmamasının ardından, iftar sonrası üst üste sigara içilmesi ya da başka bir tütün ürünü kullanılmasıyla kandaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyinde ani yükselmeler oluyor. Bunun etkisiyle damarlarda daralma meydana geliyor ve organlara yeterli oksijenin taşınması zorlaşıyor. Bunun sonucu olarak da tansiyon yükselmesi, beyin kanaması ve inme riski artıyor. Ayrıca ani nikotin artışı, çarpıntıya sebep oluyor ve kalp krizi riskini artırıyor.

İftar ile sahur arasındaki kısa sürede, bir tam günde tüketilen tütün ürünü miktarı tüketilirse zararlı etkiler katlanarak artıyor. Bu sebeplerle iftarla birlikte hemen tütün ürünü kullanımına başlamamak hatta Ramazan ayını bu bağımlılıktan kurtulmak için bir fırsat olarak değerlendirmek gerekiyor.''

'' ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı''

Ramazan ayı gibi özel günlerin, sigara kullananların kararlılığına ve iradesine olumlu katkı sağladığı ve, bırakma sürecini kolaylaştırdığı ifade edilen açıklamada, ''Sigarayı bırakmak isteyenler için Sağlık Bakanlığı ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattının,  ramazan ayında da 7 gün 24 saat hizmet verdiği''  belirtildi.

Açıklamada, ''Danışma Hattında, sigara bırakma sürecini kolaylaştıracak bilişsel-davranışsal tedavilere ilişkin destek sağlanırken, sigara bırakma polikliniklerinde hekimlerimiz tarafından uygun hastalara ilaç tedavisi de başlanabiliyor. Sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçlar, vatandaşlarımızın hizmetine ücretsiz olarak sunuluyor'' denildi.

''Bakanlığın da desteğiyle sigarayı bırakmaya davet ediyoruz''

Tütün ürünü kullanımı bırakıldığı andan itibaren, oluşturduğu sağlık risklerinin azaldığı ve vücutta olumlu bir değişim başladığı da vurgulanan açıklamada,  bu nedenle sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanan vatandaşlar, Ramazan ayını da fırsat bilerek ''Sağlık Bakanlığının da desteğiyle sigarayı bırakmaya'' davet edildi.