Sağlıklı yaşam için düzenli bir hayat lazım

Sağlıklı yaşam için düzenli bir hayat lazım

Yanlış beslenme alışkanlıkları başta olmak üzere hareketsizlik bir yaşam ile gelen sigara kullanımı kalp damar sağlığına zarar veriyor. Genç yaşlardan itibaren düzensiz yaşam tarzını değiştirerek hastalıklardan korunmanın mümkün olabilece belirtiliyor.

A+A-

Yanlış beslenme alışkanlıkları başta olmak üzere hareketsizlik bir yaşam ile gelen sigara kullanımı kalp damar sağlığına zarar veriyor. Genç yaşlardan itibaren düzensiz yaşam tarzını değiştirerek hastalıklardan korunmanın mümkün olabilece belirtiliyor. Uzmanlar; kilo kontrolü, fiziksel aktivite, sigaradan uzak durma, diyet, şeker tüketimi ve kolesterol gibi kurallara dikkat etmenin kalp için faydalı olduğunu söyledi.
Kardiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ali Metin Esen, uzun ve sağlıklı bir ömür için kalp damar sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.Sağlık için uygun seçimler yapılmalı diyen Esen, şunları dile getirdi: "Beslenmeden, uyku düzenine, fiziksel aktivitelerden bulunulan sosyal ortamlara kadar günlük hayatta alınacak doğru kararlar ve seçimler sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Kalp damar sağlığını korumak için dikkate alınması gereken kurallar şu şekilde sıralanabilir: -Tütün ürünlerinden uzak durulmalı
• -Günlük fiziksel aktivite ihmal edilmemeli
• -Kalp dostu diyet yapılmalı
• -İdeal kilo korunmalı
• -Kan basıncı normal seviyede tutulmalı
• -Kolesterol düzeyleri kontrol altında olmalı
• -Kan şekeri düzenlenmeli