Sahillerdeki iskelelere yeni kurallar

Sahillerdeki iskelelere yeni kurallar

İskele üzerinde dinlenme amaçlı kapalı alan oluşturulamayacak, kıyının kamuya açık kullanımı engellenmeyecek ve ticari faaliyet amacıyla kullanılmayacak.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kıyılarda plansız ve düzensiz biçimde kurulan iskele ve görüntü kirliliğine son vermek için hazırlanan düzenlemeyle, sahillerde güneşlenme ve dinlenme iskelelerinin yer seçimi kurallarını belirlediklerini bildirdi.

Kurum, artık kıyı şeridi ve sahillerde belirli belirsiz yerlerde iskele kurulamayacağını belirttiği paylaşımında, şu bilgileri verdi:

“Ülkemizin eşsiz güzellikteki sahillerini koruyarak geleceğe taşımak, kıyılarımızda plansız ve düzensiz biçimde kurulan iskele ve görüntü kirliliğine son vermek için hazırladığımız düzenlemeyle sahillerde güneşlenme ve dinlenme iskelelerinin yer seçimi kurallarını belirledik.

- Artık kıyı şeridi ve sahillerimizde belirli belirsiz yerlerde iskele kurulamayacak.

- Denize girmenin ve kıyıda dinlenme imkânının bulunmadığı, kayaların yoğun olduğu kıyılarda iskele yapılabilecek. 

- Yeni iskeleler geri dönüşüme müsait, çevreye duyarlı malzemelerden olacak.

- İskele üzerinde dinlenme amaçlı kapalı alan oluşturulamayacak, kıyının kamuya açık kullanımı engellenmeyecek ve ticari faaliyet amacıyla kullanılmayacak.

- Ruhsatsız, ruhsat ve eklerine aykırı yapılmış, yapım amacına aykırı kullanılan iskeleler için yıkım işlemleri uygulanacak.

Cennet vatanımızda bizlere emanet edilen tabiat varlıklarımıza en iyi şekilde sahip çıkmak temel vazifemiz. Kıyılarımızı, sahillerimizi ve denizlerimizi el birliği ile koruyacağız.”

(AjansBizim)