Sahte Minecraft Modlarına Dikkat

Sahte Minecraft Modlarına Dikkat

Minecraft’ın eklentilerine yönelik tam 87 zararlı uygulama tespit edildi.

A+A-

Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yapmayı sağlayan oldukça yaygın bir oyun. Mod ise Minecraft için yapılabilen eklentileri ifade eder ve bu modlar sayesınde oyuna yeni yaratıklar yüklemek ve oyunu geliştirmek mümkün.

Oldukça popüler oyun olan Minecraft’ın eklentilerine yönelik tam 87 zararlı uygulama tespit edildi. Akıllı telefon ve tabletlere yönelik bu uygulamalar global çapta neredeyse bir milyon defa indirilmiş görünüyor.

Yapılan tespite göre siber suçlular, söz konusu modlara yönelik geniş ilgiyi kendi amaçları için kullanmaya odaklandılar. Google Play’de yer alan 87 sahte mod uygulamasının agresif reklamcılık ve dolandırıcılık tehditi taşıdığı belirlendi. Şu ana kadar global düzeyde 990 bin kullanıcı bu modları indirmiş görünüyor.

Şimdi reklam sonra…

“Uygulamaların sadece istem dışı reklam göstermesi, belki ilk bakışta masumca görünebilir” uyarısında bulunan ESET Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko, “Reklamın gösterilmesini sağlayan indirici (downloader), bulaştığı cihaza herhangi bir ek uygulama yükleyebildiğinden, bir sonraki aşamadadaha tehlikeli zararlı yazılımlara da yönelebilir.“ açıklamasında bulunan. Stefanko, sözlerini şöyle sürdürdü: “Varolan uygulamalara ek işlevler sunan üçüncü taraf uygulamalarını indirirken çok dikkatli olun. İndirmeden, uygulama sayısı, yükleme sayısı ve en önemlisi, inceleme içeriği ile uygulamanın popülerliğini kontrol edebilirsiniz. Bir uygulama düşük derecelendirmeye ve öfkeli incelemelere sahipse uygulamaya güvenmemeniz gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz. Ayrıca cihazınızı korumak, tehditleri tespit etmek ve kaldırmak için saygın bir mobil güvenlik çözümü kullanın.“

Aileler önlem alabilir

Minecraft oldukça yoğun bir şekilde çocuklar tarafından kullanılıyor ve bu tip eklentiler ailelerinin haberi olmadan çocuklar tarafından cihazlara indirilebiliyor“ diyen Lukas Stefanko, “Bu nedenle böyle bir sıkıntı yaşamamak için ailelerin güvenlik yazılımı ile birlikte bir ebeveyn kontrolü (parental control) uygulaması da yükleyerek çocukları kötü içerikli sayfa ve uygulamalara karşıda koruma altına almaları yerinde olur“ tavsiyesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler