Salgın dönemi maske algısını değiştirdi

Salgın dönemi maske algısını değiştirdi

Salgın döneminde çok az sayıda olumlu durumlar ortaya çıkıyor. İşte bunlardan biri: İnsanlar koruyucu maskelerle daha çekici görünüyor.

A+A-

Guardian'ın haberine göre, Cardiff Üniversitesi'ndeki araştırma hem erkeklerin hem de kadınların, yüzlerinin alt yarısını kapatan bir koruyucu maskeyle daha iyi göründüklerini düşündüğünü ortaya koydu.

Bu, modaya uygun maske üreticileri ve çevre için bir darbe olabilecek şekilde, tek kullanımlık cerrahi maskeyle kaplı bir yüzün muhtemelen en çekici olarak kabul edildiğini keşfettiler.

Cardiff Üniversitesi psikoloji okulundan bir okuyucu ve yüzler konusunda uzman olan Dr Michael Lewis, salgından önce yapılan araştırmanın, tıbbi yüz maskelerinin hastalık veya hastalıkla ilişkili oldukları için çekiciliği azalttığını söyledi. Lewis, şunları dile getirdi:

"Maskelerin her yerde bulunmasından bu yana bunun değişip değişmediğini test etmek ve maske türünün herhangi bir etkisinin olup olmadığını anlamak istedik. 

Çalışmamız, tıbbi yüz maskeleriyle kapatıldığında yüzlerin en çekici olarak kabul edildiğini gösteriyor. Bunun nedeni, mavi maske takan sağlık çalışanlarına alışmış olmamız ve şimdi bunları bakım veya tıp mesleğindeki insanlarla ilişkilendirmemiz olabilir. Kendimizi savunmasız hissettiğimiz bir zamanda, tıbbi maske takmayı güven verici bulabilir ve böylece kullanıcıya karşı daha olumlu hissedebiliriz.”

Araştırmanın ilk kısmı, İngiliz halkının bazı durumlarda maske takmaya alıştığı Şubat 2021'de gerçekleştirildi. Kırk üç kadına yüzlerini farklı şekilde kapatan erkekleri değerlendirmeleri ve 1-10 arasında puan vermeleri stendi. Bunlar maskesiz, düz kumaş maske takan, mavi tıbbi yüz maskesi takan ve yüzünü bir kitapla maske ölçeğinde kapatan erkeklerdi. 

Katılımcılar bez maske takanların maskesiz veya yüzlerini kitapla kapatandan daha çekici olduğu görüşündeydi. Ancak, katılımcıların puanlarına göre normal tek kullanımlık cerrahi maske takanların daha da iyi görünüyordu. 

Pandemi maske algısını değiştirdi

Lewis, sonuçlara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sonuçlar, maskelerin insanları hastalık hakkında düşündürdüğü ve bu kişiden kaçınılması gerektiği düşünülen pandemi öncesi araştırmalara ters düşüyor. 

Pandemi, maske takanları nasıl algıladığımız konusunda psikolojimizi değiştirdi. Maske takan birini gördüğümüzde artık 'o kişide bir hastalık var, benim uzak durmam gerekiyor' diye düşünmüyoruz.

Bu, evrimsel psikolojiyle ve seçimleri nasıl yaptığımızla ilişkilidir. Daha önce bu durum hastalık ve hastalığın ipucu olarak kabul edilir, eş seçiminde de etkili olurdu. Artık psikolojimizde yüz maskelerinin artık bir olumsuz ipucu olmayacağına dair bir değişimden söz edebiliriz.''

Maske ilgiyi göze yöneltiyor

Lewis, maskelerin dikkati gözlere yönelttiği için insanları daha çekici hale getirmesinin de mümkün olduğunu söyledi. Diğer çalışmaların, kısmen beynin eksik boşlukları doldurması ve genel etkiyi abartması nedeniyle bir yüzün sol veya sağ yarısını kapatmanın insanları daha çekici gösterdiğini bulduğunu söyledi.

Bu araştırmanın birinci aşamasıydı. Bir grup erkeğin maskeli kadınlara baktığı ikinci bir araştırma yapıldı, ancak bunun sonuçları henüz yayımlanmadı. 

Lewis sonuçların genel olarak aynı olduğunu söyledi. Araştırmacılar, katılımcılardan cinsel yönelimlerine yönelik bir soru yöneltmediler.  

Önceki ve Sonraki Haberler