Samsung KNOX Nedir, Nasıl Kaldırılır

Samsung KNOX Nedir, Nasıl Kaldırılır

Knox, Samsung'un güvenlik garantisidir ve güvenli bir cihaz size nasıl, nerede ve ne zaman istediğinizde çalışabilme ve oynama özgürlüğü sağlar. Samsung Knox, Samsung cihazlarına yerleştirilmiş son derece güvenli bir platformdur.

A+A-

Samsung KNOX, Samsung akıllı telefonlarda güvenliği ön plana alan mobil bir çözümdür. Akıllı telefonuz da dahil olmak üzere Samsung marka cihazınızı hem iş hem de kişisel gayeler için kullanabilirsiniz. Samsung cihazlar ile bütünleşik olarak gelen KNOX donanım ve uygulama katmanına entegre edilmiştir. Bu şekilde çift güvenlik sistemini üzerinde barındırmaktadır.

KNOX’u cihazınızda başlatmak için uygulamayı play store’dan indirip yüklemeniz gerekiyor. KNOX yüklü cihazlarda kötü niyetli uygulamalar KNOX kapsayıcısı sayesinde veri sızmasının önüne geçmiş olurlar.

Kurulum: KNOX kapsayıcısını kurmak için cihazınızda ki KNOX simgesine tıklamanız halinde KNOX uygulaması cihazınıza indirilmeye başlayacaktır.
Kaldırma: KNOX kapsayıcısını KNOX ayarlarından kaldır seçeneği seçilerek kaldıralabilir.
Verilerinizin korunması: KNOX kurulu cihazda KNOX şifresi belirlenen sayı kadar yanlış girilirse cihazdaki KNOX kapsayıcısındaki veriler silinir.

Knox akıllı telefona nasıl yükleniyor?

Andorid işletim sistemli Samsung akıllı cep telefonlarının Android 4.3 güncellemesini yüklemesiyle telefonlara yüklenmektedir. Android 4.3 olan cihazlarda yüklü olarak gelmektedir.

Knox’un amacı nedir?

Knox sayesinde akıllı cihazlarda güvenlik sorununu basit hale getirmek için tasarlanmıştır. Cihazların iş ve özel yaşam için farklı kullanım için faydalanılması kolaylaştırılmıştır.

Knox nasıl çalışıyor?

Belirlediğiniz knox şifresiyle telefonunuzda ya da akıllı cihazınızda ikinci bir oturum açılıyor. Bu oturumda yaptığınız şeyler, daha önce ziyaret ettiğiniz internet siteleri, çektiğiniz resimler çektiğiniz videolar, kaydettiğiniz notlar ve hatırlatmalar bütün size ait özel bilgiler KNOX oturumunda kalıyor.  Güvenliği ise şifreli olarak korunuyor. Telefonunuzda normal oturumuna dönmek ve normal kullanmak istiyorsanız da Anasayfa simgesine tıklamanız yeterli oluyor.

Knox nasıl yüklenir?

Telefonunuzu Android 4.3 sürümüne yükselttiğiniz zaman uygulama telefonunuza gelir yada Android 4.3 sürümüne sahip bir telefon aldığınızda  KNOX telefonda  hazır gelecektir. Knox’u kurmanız için knox simgesine dokunarak onu açmanız gerekmektedir. Kurmak için gerekli dosyalar indirilmelidir. Sonra ise kurulum aşamalarını birebir takip etmeniz yeterlidir.

Knox’un yol açtığı sorunlar

1. Akıllı telefonunu  herhangi bir sebepten dolayı rootlamak isterseniz değişik sorunlar yaşatıyor,

2. Akıllı telefonuna yeni ve güncel ROM yüklemek isterseniz sorunlar yaşatabilir,

3. KNOX sayacı olarak da bilinen sayacın sıfırlanmıyor oluşu bir sorun teşkil ediyor.

Knox nasıl kaldırılır?

1. yöntem; Telefonunuzda wipe – factory reset yaparsanız bütün veriler silinecektir. Bu adımdan sonra knox’u yüklemezsiniz telefonunuz KNOX’tan kurtulur. Bu işlemi yapmadan önce telefonunuzda bulunan verilerin yedeğini almanız faydalı olacaktır.

2. yöntem; Her işlemde olduğu gibi telefonunuzun yedeğini almanız iyi olacaktır. Knox uygulamasına girip”Ayarlar” kısmına tıklayınız. Knox’u Kaldır seçeneğine tıklayınız. Knox’u kaldırılmasına başlamadan önce telefonun size bilgilerinizin yedeklenip yedeklenmeyeceğini soruyor. İsterseniz bu adımda verilerinizin yedeklenmesini isteye bilirsiniz. Bu işlemlerden önce  KNOX şifreniz istenecektir.  Şifrenizi girdikten sonra devam et ‘e tıklayın. Son adımda ise Sonraki düğmesine tıklayıp KNOX’un kaldırılmasını bekleyiniz.

Samsung Knox nasıl kaldırılır? Nasıl silinir?

Knox’u kaldırmanın çeşitli yöntemlerinde biriside budur.  Yalnız bu yöntemlerde sayacı sıfırlama mümkün değil.

KNOX sisteminden nasıl kurtulabilirim?

Samsung, KNOX’un kaldırılması için şunların yapılmasını istiyor.

– KNOX uygulamasına dokunarak KNOX’u çalıştırın

– Menu tuşuna basarak KNOX’un ayarlarına girin. (KNOX Settings)

– KNOX Hakkında bölümüne tıklayınız. (About KNOX)

– Sonra Kaldır’ı  seçin. (Uninstall)  Bu sırada KNOX verilerinizin yedeğinin alınıp alınmayacağını soracak. Alınsın derseniz KNOX verilerinizin yedeği oluşturulacaktır.

– KNOX şifrenizi girerek devam edin, Tamam (OK) seçeneği ile işlemi bitirin.