Sarı kart gören zaman cezası alabilir

Sarı kart gören zaman cezası alabilir

IFAB’ın önümüzdeki ay yapacağı toplantıda maç esnasında sarı kart cezası gören futbolcuya zaman cezası verilerek o süre zarfında futbolcunun saha dışından maçı seyretmesi ve zaman dolunca maça girmesi teklifi karara bağlanacak.

A+A-

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nda (IFAB) önümüzdeki “sarı kart” gören futbolculara zaman cezası verilmeli mi bunu karara bağlayacak. IFAB’ın önümüzdeki ay yapacağı toplantıda maç esnasında sarı kart cezası gören futbolcuya zaman cezası verilerek o süre zarfında futbolcunun saha dışından maçı seyretmesi ve zaman dolunca maça girmesi teklifi karara bağlanacak.

ZAMAN CEZASI BAZI SPOR DALLARINDA UYGULANIYOR

Futbol maçları için yeni olacak bu uygulama bazı spor dallarında halen kullanılmakta. Sporcunun zaman cezası aldığı spor dallarından birisi olan Hentbol’da kart gören sporcu belli bir süre saha dışında kaldıktan sonra karşılaşmaya geri dönüyor.

GENÇLİK MÜSABAKALARINDA UYGULANDI

Futbolda bu uygulama aslında yeni değil zaman cezası uygulaması daha önce daha önce UEFA'nın gençlik müsabakalarında denendi. Önümüzdeki ay toplantıda bu görüş kabul görürse önce amatör ve PAF liglerinde uygulanacak ilerleyen 2-3 yıl içinde ise profesyonel liglerde uygulanacak.

Sarı kart görerek zaman cezası alan futbolcunun daha fazla sarı kart görmesi durumunda uygulamada olduğu gibi sonraki maçta oynayamama kısıtlamasının ne olacağı ise merak konusu.