Satışa hazır Androd cihazlarda casus yazılım tespit edildi

Satışa hazır Androd cihazlarda casus yazılım tespit edildi

Casus yazılımın cihazda bulunan kullanıcı dosyalarını şifreleyerek dosyaların kullanılmasını engellemek ve dosyaları kullanmak isteyen cihaz sahibinden dosyaların şifrelerinin açılması karşılığı ücret talep ediyor.

A+A-

Sıfır olarak kutusunda satılmayı bekleyen telefonlarda bile casus yazılım tespit edildi. Casus yazılımın cihazda bulunan kullanıcı dosyalarını şifreleyerek dosyaların kullanılmasını engellemek ve dosyaları kullanmak isteyen cihaz sahibinden dosyaların şifrelerinin açılması karşılığı ücret talep ediyor.

Fidye isteyen casus yazılım

Slocker adlı casus yazılım kullanıcı dosyalarını AES şifreleme algoritması ile şifreleyerek kullanılmaz hale getiriyor. Kullanılması istendiğinde ise ücret talep ediliyor. Check Point adlı siber güvenlik firması incelediği telefonlar arasında 38 cihazda “ileri boyutta enfeksiyon rastlandığını bildirdi. Güvenlik firmasının incelemiş olduğu telefonların henüz kullanıcıların elinde olmayan yani satış için hazır bekleyen telefonlar olması ise işin başka bir boyutu. Android cihazlarda tespit edilen malware tipi casus yazılımların kullanıcı verileri için tehlike oluşturduğu belirtiliyor. Tespit edilen zararlı yazılımların üretici firmaların resmi ROM’larında rastlanmadığı belirtilirken cihazlara bu tür tehlikeli yazılımların satış sürecindeki bazı noktalarda enfekte edildiği belirtiliyor.

Slocker adlı casus yazılım

Zararlı yazılımlar kullanıcı verilerini tehlikeye atıyor. Bazıları ise kullanıcıların verilerini şifreleyerek onların kullanılması için ücret ödenmesini talep ediyor. Slocker adı verilen bu zararlı yazılım cihazda bulunan dosyaları AES şifreleme algoritması ile şifreliyor. Kullanıcı verilerini kullanmak istediğinde ise fidye talep ediyor.

Şirket enfekte olmuş cihazları açıklamaz iken enfekte cihazlar arasında bir çok markanın çok popüler ürünleri mevcut olduğu belirtiliyor.