Şehirlerarası yollarda beton yol devri başlıyor

Şehirlerarası yollarda beton yol devri başlıyor

Hem ucuz hem daha dayanaklı olan beton yol için başta belediyeler ihaleye çıkıyorlar. Asfalt yola göre yüzde 35 daha ucuz olan ve 2 kat daha uzun süre kullanılabilen beton yol yapımı için bazı belediyeler şimdiden ihalelere çıkmış durumdalar. Konu ile yak

A+A-

Hem ucuz hem daha dayanaklı olan beton yol için başta belediyeler ihaleye çıkıyorlar. Asfalt yola göre yüzde 35 daha ucuz olan ve 2 kat daha uzun süre kullanılabilen beton yol yapımı için bazı belediyeler şimdiden ihalelere çıkmış durumdalar. Konu ile yakından ilgilenen Karayolları Genel Müdürlüğü'nün de beton yol şartnamesi aradığı belirtiliyor.

ihalede beton yol fiyatı verebilecekler

Bundan sonra başta şehirler arası karayolu ve otoyollarda olmak üzere ihaleye giren firmalar ihalede beton yol teklif fiyatı da verebilecek.

Konuyla alakalı bilgiler veren Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı Tufan Ünal “Belediyelerimiz önde gidiyor. Samsun’da, Trabzon’da bazı bölgelerde, Tekirdağ’da bazı yollar beton yapılıyor. Yol tamamen beton olabileceği gibi üstüne asfalt da olabilir. ABD yollarının yüzde 90’ı beton. 100 yıllık beton yollar var. Belçika–Hollanda’da beton yol oranı yüzde 50’lerde. Bizde oran yüzde 3. Gelecekte yollarımız dayanıklı, ucuz maliyetli, çevreyle dost ve yüksek performanslı beton yollar olacak. Asfalt yollara göre ilk yapım maliyeti açısından yüzde 35 daha ucuz ve daha uzun ömürlüdür. Asfalt yollara harcanan bakım onarım giderlerinden sağlanan kâr ile her sene bir Avrasya Tüneli açabiliriz” dediği açıklama ile ABD’de yolların yüzde 90’nına yakının betondan yapıldığına vurgu yaptı.