Selfie çekerken bit bulaşmasın!

Selfie çekerken bit bulaşmasın!

Uzmanlar, en iyi fotoğrafı yakalamak için selfie çekerken insanların birbirlerine yakın poz verdiğini ancak bunun aynı zamanda bit salgınına da neden olduğu konusunda uyardı.

A+A-

Almanya'daki Charite Mikrobiyoloji ve Hijyen Enstitüsü uzmanları, en iyi fotoğrafı yakalamak için selfie çekerken insanların birbirlerine yakın poz verdiğini ancak bunun aynı zamanda bit salgınına da neden olduğu konusunda uyardı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Mikrobiyoloji ve Hijyen Enstitüsü'nde görev yapan Prof. Hermann Feldmeier, özellikle 8 - 11 yaş arası çocukların ve gençlerin selfie nedeniyle saç biti salgınına yakalandığını belirtti.

Sağlık dergisi Apotheken Umschau'ya konuşan Feldmeier, bitlerin bir kişinin başından bir diğerine kolaylıkla bulaşabildiğini vurgulayarak, "Özellikle genç kadınlar selfie çekerken kafa kafaya veriyor" dedi.

Her ne kadar bit bulaşan kişilerin kıyafet ve çarşaflarının da salgın açısından riskli olduğu düşünülse de, araştırmalar bunun tersi olduğunu ortaya koyuyor. Feldmeier, "Bitler kansız kaldıkları 4 saatin sonunda o kadar kuruyorlar ki, artık işlevlerini yitiriyorlar" diyerek en büyük salgın riskinin kafa kafaya vermek olduğunu vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler