SGK, iş akdinin feshi için yeni kodlar belirledi

SGK, iş akdinin feshi için yeni kodlar belirledi

SGK, iş akdinin feshinde ''ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller'' için ayrı ayrı kodlar belirledi

A+A-

SGK, iş akdinin feshinde ''ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller'' için ayrı ayrı kodlar belirledi
 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hizmet akdinin derhal feshi nedenleri arasında sayılan ve daha önce Kod-29 olarak uygulanan ''ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller'' tamamı için ayrı ayrı bildirim kodlar belirledi.

SGK'dan yapılan açıklamada şu bilgilere verildi:

''Koronavirüs salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinden çalışanlarımızı korumak için 16.04.2020 tarihinden itibaren fesih kısıtı uygulaması getirilmiştir.

 İş Kanunu'nunda yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller fesih kısıtı uygulamasının istisnaları arasında sayılmıştır.

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içermektedir. Bu hallerin tamamında iş akdinin feshi durumunda işten ayrılış işlemlerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimleri '29 nolu kod' üzerinden yapılmaktadır.

 Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir.

 Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilecektir.

 Ayrıca, 16.04.2020 tarihinden itibaren uygulanan fesih kısıtını delmek amacıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın “Kod-29” kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır.

Geçmiş dönem SGK verilerine göre işten ayrılış nedeni 'Kod-29' olarak belirtilen çalışan sayısı yıllara göre;

2018: 233.430

2019: 194.524

2020: 176.662’dir.

Fesih kısıtından önceki dönemde aylık ortalama 17 bin çalışanın işten ayrılış nedeni “Kod-29” olarak bildirilmiş iken fesih kısıtından sonraki dönemde bu sayı daha düşük olup aylık ortalama 15 bin kişidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

İş Kanunu'nun ''İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı'' başlıklı 25. maddesinin ''Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri'' durumlar da haklı fesih nedenleri arasında sayılıyor. 

Ajansbizim