SGK ödemelerini e-Devlet üzerinden gerçekleştire bileceksiniz

SGK ödemelerini e-Devlet üzerinden gerçekleştire bileceksiniz

SGK’nın e-Devlet üzerinde yapmış olduğu yenilik ile aksaklıklar ve gecikmelerin önüne geçecek.

A+A-

SGK’nın yaptığı ödemelerde ödeme sahibi tarafından alınmazsa geri SGK’ya dönüyordu. Ödemelerin alınması için dilekçe ve benzeri başvurular gerekiyordu. e-Devlet üzerinde yapılan bir düzenleme ve entegre ile ödemelerin ilgili kişinin hesabına yattığı anda bilgi verilmesi sağlanacak ayrıca ödeme başvuruları için süreç 2-3 aydan 2-3 güne düşürülecek.

AKSAKLIKLAR VE GECİKMELERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

SGK’nın yapmış emekli aylıkları, geçici iş göremezlik parası ile emzirme yardımı gibi ödemeler ödeme sahibine ulaşmıyor, zorluklar ve aksaklıklar çıkıyordu. SGK’nın e-Devlet üzerinde yapmış olduğu yenilik ile aksaklıklar ve gecikmelerin önüne geçilecek.

E-DEVLET SİSTEMİNE ENTEGRE

SGK tarafından yapılan bazı ödemeler ilgili kişiye ulaşmamasından dolayı SGK’nın kurum hesabına geri dönüyordu. Bu dönme süreci ve tekrar ödeme istek süreci ile ilgili iyileştirmeye giden SGK e-Devlet sistemine entegre çalışan ödemeler uygulaması ile bu süreci kısalttı.

BAŞVURU İMKANI VERİLDİ

Emekli aylıkları, geçici iş göremezlik parası, emzirme yardımı başta olmak üzere yapılan ödemeler için e-Devlet üzerinden başvuru imkanı verildi. Aynı şekilde karşı tarafa ödenemediğinden dolayı kurum hesabına geri dönen ödemeler de e-Devlet üzerinden takip edilebilinecek.

PARA YATINCA CEP TELEFONUNA MESAJ GELECEK

Vatandaş e-Devlet bilgilerinin arasına banka hesabını tanımlayarak ödemelerin banka hesabına düşmesini sağlayabilecek. Ayrıca e-Devlet bilgilerine cep telefonu ve diğer bilgilerin tanımlanmış olması halinde yapılan ödemenin hesaba aktarıldığı ile ilgili bilgide vatandaşa gönderebilinecek.