Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Sigarayı bırakmak isteyenler için sosyal güvencesine bakılmadan sağlık kuruluşlarında ücretsiz ve indirimli hizmet verileceği yönündeki karar Resmi Gazete'de yayınlandı

A+A-

Sigara kullanan ancak bundan kurtulmak ve bırakmak isteyenlere yönelik yeni bir çalışma yapıldı. Buna göre, sigarayı bırakmak isteyenler için sosyal güvencesine bakılmadan sağlık kuruluşlarında ücretsiz ve indirimli hizmet verileceği yönündeki karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

SİGARAYLA MÜCADELEDE DEV BİR ADIM DAHA

Türkiye'de son dönemde sigara ile mücadelede dev adımlar atıldı. Türkiye'de sigarayla yapılan uzun solullu mücadele kapsamında yeni bir adım daha atılıyor. Atılan son adımla sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi öngörüldü. Sigaray ile mücadele kapsamında atılan önemli adımlardan biri de resmen atıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, artık sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlar, sağlık kurum kuruluşlarından, sosyal güvencelerine bakılmaksızın ücretsiz ve indirimli olarak sağlık hizmeti alabilecek.

SOSYAL GÜVENCESİ OLUP OLMADIĞINA BAKILMAKSIZIN FAYDALANACAK

Konuyla ilgili olarak Resmi Gazete'de yayınlanan geçiçi madde ile birlikte, sigarayı bırakmak amacıyla tedavi alan hastalar, sayıları 300 bini geçmemek kaydıyla, sosyal güvencesi olup olmadıklarına bakılmaksızın, Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilereki, bir, iki ve üçüncü basamak sağlık kurum kuruluşlarına dağıtılacak olan Nikotin Replasman preparatları ile Bupropion HCI ve Vareniklin içerikli ilaçları, tütün bağımlılığı tedavi birimleri aracılığıyla yararlanmaları için tüm bireylerin indirimli ya da ücretsiz sağlık kurum ve kuruluşlarından hizmet alma hakkında sahip olacağı kaydedildi.

Bu kararla, sigara bağımlılığı yaşayan ancak sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlar, indirimli ve ücretsiz olarak sosyal güvenceleri olup olmadığına bakılmadan sağlık hizmetlerinden yararlanacak.