Sirkeci Garı'nda Balkan Rüzgarı Esti

Sirkeci Garı'nda Balkan Rüzgarı Esti

Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapan “Bir Kofer Bir Sandık” organizasyonunda Ünlü Modacı Müesser Kurt’un 6 aylık bir çalışmayla hazırladığı Balkan Kıyafetleri defilesine yoğun ilgi gösterildi.

A+A-

Balkan Göçmenleri 22 Ekim’de Sirkeci Garı’nda buluştu. Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapan “Bir Kofer Bir Sandık” organizasyonunda Ünlü Modacı Müesser Kurt’un 6 aylık bir çalışmayla hazırladığı Balkan Kıyafetleri defilesine yoğun ilgi gösterildi.

2008’den bu yana Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin her yıl düzenlediği ve büyük Balkan Göçünü anlatan “Bir Kofer, Bir Sandık” etkinliğinde bu yıl Modacı Müesser Kurt’un hazırladığı ve koreografisini Asil Çağıl’ın yaptığı Balkan Kıyafetleri defilesi ile yöresel kıyafetler tanıtıldı.

Hem geleneksel Balkan kıyafetlerinin günümüz modasıyla yorumlandığı, hem de yöresel giysilerin yer aldığı defile, 22 Ekim Pazar günü Sirkeci Garı’nda düzenlenen Bir Kofer Bir Sandık etkinliği kapsamında gerçekleştirildi. Balkan ülkelerinin yöresel kıyafetlerinden oluşan 30 parçalık defile Balkan rüzgarı estirdi. Bu defile için 6 aydır hazırlandığını belirten Modacı Müesser Kurt, “Hem eski yöresel kıyafetlerin orijinalleri, hem de günümüz yorumunu kattığım kıyafetler Bir Kofer Bir Sandık etkinliği kapsamında moda dünyasının beğenisine sunuldu. Bu kıyafetler çok değerli. Kadife, ipek, şifon ve saten kumaşlar kullanılarak; sırma, nakış, kasnak işi, iğne oyası gibi çok ciddi zaman ve emek harcanan işlerle tamamlandı. Her bir kıyafet en az 6 parçadan oluşuyor ve her parça için ayrı bir el emeği harcanıyor. Bu defileyle amacım Balkan kültürünü yaşatmak, bu kültürün öğelerini dünyaya duyurmak. Balkan coğrafyasında böyle bir defile yapılmadı. Bu konuda öncü olmak, diğer meslektaşlarımla birlikte bu alanda çalışmalar yapmak veya onların da bu konuya eğilmesine vesilede bulunmak en büyük arzum. Bir ilk niteliği taşıyan bu defilenin Balkan göçmenlerinin büyük buluşması ‘Bir Kofer Bir Sandık’ etkinliğinde gerçekleşmesi benim için ayrıca büyük bir mutluluk” dedi.