Snapchat borsaya açıldı

Snapchat borsaya açıldı

İşlem yapıldığı ilk gün yüzde 45 değer kazanan Shapchat hisseleri yatırımcısının yüzünü güldürdü

A+A-

Snapchat borsaya açıldı hisseleri ilk gün yüzde 45 değer kazandı. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile sosyal medya sitelerinin de gün geçtikçe kullanıcı sayısı milyonları geçmekte. Snapchat hisselerini borsaya kote ettirdi. İşlem yapıldığı ilk gün yüzde 45 değer kazanan Shapchat hisseleri yatırımcısının yüzünü güldürdü.

17 DOLARDAN AYNI GÜN 24 DOLARA ÇIKTI

Snap şirketinin sahipleri yapılan halka arz sonrası bir günde 3,4 milyar dolar kâr ettiler. Şirketin hisleri hisse başına 17 dolar olarak New York Borsası'nda halka arz edildi. İlk işlem gününce şirketin hisseleri 24 dolardan işlem görmeye devam ediyor. Şirketin hisse başına 14-16 dolar fiyat aralığında halka arz edilmesi bekleniyordu, ancak tahmin edilenden yüksek bir fiyatla, hisse başına 17 dolardan borsaya kote oldu.

SAHİPLERİ MİLYARDER OLDU

Snapchat böylece iki yıl önce yaklaşık 170 milyar dolar ile halka arz edilen Çin'in e-ticaret devi Alibaba'dan sonra en büyük halka arz oldu. Snap şirketinin kurucuları Evan Spiegel ve Bobby Murphy ise milyarder oluyor.

BORSAYA AÇILAN İKİNCİ SOSYAL MEDYA ŞİRKETİ

Aynı zamanda teknoloji şirketleri açısından 2012'de yaklaşık 80 milyar dolar değerlemeyle halka arz edilen Facebook'tan sonra borsaya açılan en büyük şirket haline geliyor.