Son 10 yıldaki Hazine ve Maliye Bakanları ile görevde bulundukları süreler

Son 10 yıldaki Hazine ve Maliye Bakanları ile görevde bulundukları süreler

Ekonomi üst yönetiminde son 10 yılda 5 Hazine ve Maliye Bakanı, 6 Merkez Bankası Başkanı ile 5 Ticaret Bakanı görev aldı.

A+A-

Türkiye'nin ekonomi ve maliye politikalarını belirleyip uygulayan kurumların başında gelen Hazine ve Maliye Bakanlığı son on yılda en uzun süre görev yapan isim Mehmet Şimşek oldu. Şimşek, 1 Mayıs 2009 tarihinde aldığı görevi 24 Kasım 2015 tarihinde Naci Ağbal'a devretti. Şimşek, 2 bin 399 gün görevde kaldı. 

Daha sonraki süreçte Merkez Bankası başkanlığı da yapacak olan Naci Ağbal, 11 Temmuz 2018 tarihine kadar bakanlık görevini yürüttü. Ağbal, 961 gün görevde kaldı ve yerine Berat Albayrak'a devretti. 

Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinde 854 gün kaldı. 10 Kasım 2020 tarihinde istifa etti ve bu kararı Instagram hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. 

Bakanlık görevine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan getirildi. 2 Aralık 2021'de istifa eden Elvan ise 388 gün bakanlık yaptı. Elvan'ın yerine bakan yardımcısı Nureddin Nebati atandı. Elvan, son on yılda bakanlık yapanlar arasında en kısa süre görevde kalan isim oldu. 

Son on yıldaki Hazine ve Maliye Bakanları ile görevde bulundukları tarihler şöyle:

Mehmet Şimşek: 01.05.2009 - 24.11.2015

Naci Ağbal: 24.11.2015 - 10.07.2018

Berat Albayrak: 11.07.2018 - 10.11.2020

Lütfi Elvan: 10.11.2020 - 02.12.2021

Nureddin Nebati: 02.12.2021- Görevde

Merkez Bankası başkanları

Aynı dönemde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda (TCMB) başkanlık görevini ise 6 isim üstlendi. 

Durmuş Yılmaz, 18 Nisan 2006 tarihinde geldiği başkanlık görevinde dört yıllık süreyi doldurarak 14 Nisan 2011 tarihinde ayrıldı. Sonraki süreçte politikaya atılan Durmuş, 1.822 gün görevde kaldı. 

Yılmaz'ın yerine atanan Erdem Başçı da yine dört yıllık görev süresini tamamladı. 14 Nisan 2011 tarihinde TCMB Başkanı olan Başçı, 1.833 gün sonra, 19 Nisan 2019'de yerini Murat Uysal'a bıraktı. 

Uysal, TCMB Başkanlığı görevinde 445 gün kaldıktan sonra görevden alındı ve 7 Kasım 2020 tarihinde yerine Naci Ağbal getirildi. Ağbal, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevini yürütüyordu. 

Ağbal, 134 gün kaldığı TCMB Başkanlığı görevinden 20 Mart 2021 tarihinde görevden affını istedi. Ağbal, son on yılda TCMB'nin başında en kısa süre kalan isim oldu ve yerine mevcut Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. 

TCMB'nin kurulduğu 1931 yılında bu yana geçen 90 yılık sürede  başkanlık görevini 25 isim üstlendi. Son on yıldaki TCMB Başkanları ve görev süreleri şöyle:

Durmuş Yılmaz: 18.04.2006 -13.04.2011

Doç. Dr. Erdem Başçı: 14.04.2011 - 19.04.2016

Murat Çetinkaya: 19.04.2016 - 06.07.2019

Murat Uysal: 06.07.2019 - 07.11.2020

Naci Ağbal: 07.11.2020 - 20.03.2021

Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu: 20.03.2021-Görevde

Ticaret Bakanları 

Son 10 yılda  hükümette 5  ticaret bakanı görev aldı. Bu dönemde en kısa görevde kalan Ticaret Bakanı, 90 gün ile Cenap Aşçı oldu. Aşçı , 28 Ağustos 2015-24 Kasım 2015 tarihleri arasında görevde bulundu. 

Nurettin Canikli de 29 Ağustos 2014- 29 Ağustos 2015 tarihleri arasında görev alarak, 364 gün bakanlık yaptı.  

Son on yılda en uzun görevde kalan Ticaret Bakanları ise  2011-2014 döneminde görev yapan Hayati Yazıcı, 2015-2018 yılları arasında görev yapan Bülent Tüfenkçi ile  2018-2021 dönemindeki görevi ile Cumhurbaşkanlığı kabinesinin ilk Ticaret Bakanı olan Ruhsar Pekcan oldu. 10 Temmuz 2018 tarihinde göreve başlayan ve bin 17 gün görevde kalan Pekcan, hakkındaki iddialardan sonra 21 Nisan 2021 tarihinde görevden alındı ve yerine Mehmet Muş atandı. 

Son 10 yıldaki Ticaret Bakanları ve görev süreleri şöyle:

Hayati Yazıcı: 6.07.2011 - 29.08.2014

Nurettin Canikli: 29.08.2014 - 28.08.2015

Cenap Aşçı: 28.08.2015  - 24.11.2015

Bülent Tüfenkci: 24.11.2015 - 10 .07.2018

Ruhsar Pekcan : 10.07.2018 - 21.04.2021

Mehmet Muş:  210.04.2021 - Görevde

Önceki ve Sonraki Haberler