Son İmparatorluğun İzinde 6 Bin Kilometre

Son İmparatorluğun İzinde 6 Bin Kilometre

Usta rallici Bora Köktener ile ekibi, Osmanlı İmparatorluğu'nun mirasının izini sürmek amacıyla 15 gün sürecek Balkanlar Turu'na çıkıyor.

A+A-

Usta rallici Bora Köktener ile ekibi, Osmanlı İmparatorluğu'nun mirasının izini sürmek amacıyla 15 gün sürecek Balkanlar Turu'na çıkıyor. Proje liderliğini Ertuğrul Karali yapacak. Düzenlenecek olan gezinin belgeseli de yapılacak.

Usta rallici Bora Köktener ile ekibi, Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlardaki mirasının izlerini sürmek üzere yola çıktı. Özel araçlar ile yapılacak ve 6 bin kilometrelik Balkanlar Turu'nun startı verildi.

Balkanlar Turu, Ertuğrul Karali'nin proje lönderliğinde, 4x4 araçlar ile geçilecek özel bir rotayla yapışacak. Osmanlı İmparatorluğu'nun imparatorluk mirasının izlerinin sürüleceği Balkanlar Turu'nda, kültürel ve tarihi mekanlar da ziyaret edilecek.

10 ÜLKEYİ KAPSAYAN GEZİ

Osmanlı'nın izlerinin sürüleceği Balkanlar Turu, 10 ülkeyi kapsayarak toplam 15 gün devam edecek. Off-road mantığı kapsamında planlanan gezi süresince ziyaret edilen şehir, yerleşim ve mekanlar görüntülenecek. Bu noktalarda kaydedilen görüntüler ve ayrıca gezi deneyimleri de kayıt altına alınacak ve gezi sonunda, 'Son İmparatorluğun İzinde' adı altında belgesel yapılacak.

Geziye sponsor olan firmanın CEO'su olan İbrahim Maasfeh, "Kültür mirasımıza yapılan değerli bir yolculuk olarak gördüğümüz bu gezi, gelecek kuşaklar açısındanda önemli bir belge niteliğine sahip. Balkanlar, kültür tarihimiz açısından büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği şekilde, Balkanlar ile Türkiye'nin ortak kader ve ortak tarih birlikteliği bulunuyor. Şirket olarak gerek hayata geçirdiğimiz projelerimizde, gerekse dışardan destek verdiğimiz sosyal çalışmalarda geleneksel kültürümüz ve tarihimizin izlerini yaşatmayı ilke ediniyoruz. Benzer projeleri desteklemeyi sürdüreceğiz." diye konuştu.

Deneyimli rallici Bora Köktener ve Ertuğrul Karali, 1974 yılından bu yana otomobil sporlarının içinde bulunuyor. Ralliciler Köktener ve Karali dışında, gezi ekibinde 15 kişi bulunuyor.

Ekip, Balkanlar Turu kapsamında, Makedonya, Yunanistan, Karadağ, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye'yi gezecek. Tur, 31 Temmuz'da son bulacak