Son yüzyılın en uzun ay tutulması 3,5 saat sürecek

Son yüzyılın en uzun ay tutulması 3,5 saat sürecek

Dünya tarihinde son 580 yılda yaşanan en uzun Ay tutulmasında başlangıcından bitimine kadar geçecek zaman 3 saat, 28 dakika ve 23 saniye sürecek.

A+A-

Türkiye'den izlenemeyecek ay tutulmasının en iyi görülebileceği yer Amerika. Son yüzyılın en uzun ay tutulması 3,5 saate yakın sürecek. 

NASA'nın ''son yüzyılın en uzunu'' diyen nitelediği parçalı ay tutulması 19 Kasım Cuma günü yaşanacak. Dünya tarihinde son 580 yılda yaşanan en uzun Ay tutulmasında başlangıcından bitimine kadar geçecek zaman 3 saat, 28 dakika ve 23 saniye sürecek.

Ay tutulmasında, Dünya’nın Ay ile Güneş arasında bir noktada bulunması sonucu, Ay’ın Dünya’nın gölge konisinin içerisinde kalması ile gerçekleşiyor. 

Tutulma sırasında Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle Ay, Dünya’nın tam gölge konisine girmeyebiliyor. Bu durum ''parçalı Ay tutulması'' olarak tanımlanıyor. 

NASA'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Ay'ın yüzde 97'sinin Dünya'nın gölgesinde kalacağı tutulma, 18 Kasım'ı 19 Kasım'a bağlayan gece yaşanacak. 3 saat, 28 dakika ve 23 saniye sürecek Ay tutulması son yüzyılın en uzunu olarak kayda geçecek. Bu süre, aynı zamanda son 6 yüzyılın da en uzun parçalı Ay tutulması olacak. Daha önceki en uzun süren tutulma 2018'de gerçekleşmiş ve 1 saat 43 dakika sürmüştü.

Türkiye'den izlenemeyecek

Ay tutulması Türkiye'den izlenemeyecek. En net şekilde izlenebileceği bölge ise Amerika.

Kuzey Amerika'da Güneş doğumundan önce kalkanlar bu tarihi anı en iyi şekilde izleme fırsatına sahip olacaklar. Ayrıca Batı Amerika'da yaşayanlar da yine gün doğmadan önce Ay tutulmasının en karanlık halini izleme fırsatı yakalayacak. 

Tam Ay tutulması, Alaska, Pasifik Okyanusu, Yeni Zelanda, Batı Avrupa ve Doğu Avustralya ile Japonya'dan izlenebilecek.