Soru soran çocuk düşünen çocuktur

Soru soran çocuk düşünen çocuktur

Anne baba olarak çocukların soru sorması sağlanmalı ve yöneltilen sorulara makul ve mantıklı ve sade bir dil ile cevap verilmelidir.

A+A-

Eğitimin temel taşlarından birisi olan soru-cevap bölümü anne babalar üzerine düşen görevlerden birisidir. Anne baba olarak çocukların soru sorması sağlanmalı ve yöneltilen sorulara makul ve mantıklı ve sade bir dil ile cevap verilmelidir.

Uzman Psikolog Merve Demir, çok soru soran çok ve anne baba tutumları konusunda yaptığı açıklamalar ile çok soru soran çocuğu olan ebeveynlere yol gösteriyor.

ONU DÜŞÜNMEYE SEVK EDİN

Çocukların soru sorarak dünyayı ve hayatı öğrendiğinin altını çizen Demir "Çocuğun sorduğu sorulara, cevap verirken, onun da sorgulamasını sağlamak amacıyla; "Sence neden olabilir?", "Sen ne düşünüyorsun?", "Bir tahminin var mı?" gibi sorularla çocuk düşünmeye teşvik edilebilir.”diyerek anne babanın kendisine yöneltilen sorularda çocuğunda fikrini alacak şekilde soruyu değiştirerek çocuğa yöneltmesi ile çocuğun düşünmeye sevk edileceğinin altını çizdi.

EVDE SORULARINA CEVAP ALAN ÇOCUK OKULDA DA SORU SORMAKTAN ÇEKİNMEZ

Sorularına cevap alan ve anlamadıklarını anne ve babasına sorarak öğrenen çocukların okul hayatında da soru sormaktan çekinmediğine değinen Demir “Özellikle ailesi tarafından soruları yanıtlanan çocuklar, okulda da anlamadıkları şeyleri daha rahat sorabilirler. Öğretmenine daha fazla soru sorabilen çocukların, genellikle derslerinde daha başarılı oldukları gözlenir. Bunun tam tersi; sorularına cevap verilmeyen, soruları geçiştirilen çocuklar, kendilerini değersiz hissederler. Okulda da soru sormaktan çekinirler. Daha fazla düşünen, sorgulayan ve araştıran çocuklar, gelecekte de daha başarılı olacaklardır. Bu sebeple çocukların soruları sabırla cevaplandırılmalıdır" diyerek anne babalara büyük görevler düştüğüne ve anne babaların sabırlı davranması gerektiğine vurgu yaptı.

KAYGI VEREN SORULARDA UZMANDAN YARDIM ALINMALI

Soru soran çocuğun meraklı ve zeki olabileceğini bilgisini veren Demir ayrıca kaygı ve kuşkuları ile ilgili sorularının da olabileceğine değinerek "Bunu anlamanın yolu çocuğun sorularının içeriğine bakmaktır. Eğer çocuğunuzun sorduğu sorular; "Bu yemeği yesem hastalanır mıyım?", "Kalbim hızlı attı, ölecek miyim? ","Bu gece eve hırsız girer mi?", "Sol elimle yesem bir şey olur mu?" gibi sıklıkla kaygı doluysa, bir uzmandan destek almak faydalı olacaktır." diyerek çocukların bu tür soruları da olabilir. iyi irdelemek ve gerektiğinde uzmanlardan yardım almak gerektiğine vurgu yaptı.