Sosyal Medya Kuralları

Sosyal Medya Kuralları

Sosyal medya sitelerinin her birinin sayfalarca kullanım kuralları olmasına rağmen bunların çoğu bilinmiyor. Kendi gönderilerinin beğenilmemesi ve başka kişileri etiketlemek bu kurallar arasında.

A+A-

Sosyal medya sitelerinin her birinin sayfalarca kullanım kuralları olmasına rağmen bunların çoğu bilinmiyor. Kendi gönderilerinin beğenilmemesi ve başka kişileri etiketlemek bu kurallar arasında.

Kullanım kurallarının bazıları biliniyor bazıları tahmin ediliyor fakat bu kuralların çoğu zaman okunmuyor. Diğer yandan, sosyal medyada yaptığınız paylaşımlardan çevreden gelen uyarıları göz önünde bulundurarak öğrenilen ve yazılı olmayan, ‘adab-ı muaşeret’ olarak adlandırabileceğimiz kurallar da var. Özellikle profesyonel hesaplar için geçerli olan sosyal medya kullanımı ile ilgili kurallar şöyle: Günde birkaç paylaşım yapın ama paylaşımlarınız arasında en az birkaç saat olsun. Mümkün olan en kısa sürede yanıt verin. Hashtag (etiket) sanatını iyi öğrenin. 1-3 hashtag iyi, 10 hashtag pek iyi değil. (Instagram’da en iyisi 11 hashtag)

80/20 kuralına uyun. Önce takipçilerinizi eğlendirin ve bilgilendirin, daha sonra onlara bir şeyler satın. (Bu durum şirketinize göre değişiklik gösterebilir. Deneme yanılma ile doğru oranı bulabilirsiniz)

Şirketinizden bahsediyorsanız birinci çoğul kişi ‘biz’ kullanın. (Şirket size aitse ‘ben’ de diyebilirsiniz)

TWİTTER KURALLARI

Sizi takip eden kişilere otomotik direkt mesaj göndermeyin. İdeal tweet uzunluğu 70-100 karakter olmalı. Bir başka şirketin hashtag’ini çalmayın. Takipçi satın almayın. Tweetlerinizi anahtar kelimelerle doldurmayın.

FACEBOOK KURALLARI

Kendi gönderinizi beğenmeyin. İzin almadan; takipçilerinizin, müşterilerinizin ya da çalışanlarınızın fotoğraflarını paylaşmayın ya da etiketlemeyin.

Gönderinizle ilgisi olmayan kişileri ya da şirketleri gönderinizde etiketlemeyin. İnsanların gönderilerinizi beğenmesini, paylaşmasını ya da yorum yazmasını talep etmeyin.

LİNKEDIN KURALLARI

Bağlantı kurma taleplerinizi kişiselleştirin. İnsanlarla neden bağlantı kurmak istediğinizi açıklayın.

Bağlantı kurduktan sonra bir karşılama mesajı gönderin. Gruplara katılıp direkt kendinizi pazarlamaya başlamayın.

Bu ağın daha profesyonel bir tarzı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

GOOGLE+ KURALLARI

Birinin gönderisine yorum yazarken daima kişileri +etiketleyin.

Bir gönderiyi paylaşırken daima kendi yorumunuzu da ekleyin.

İçeriğinizi doğru hedefe ulaştırmak için çevrelerde paylaşın.

Google+ format ayarlarını kullanarak içeriğinizi kalın, italik ya da üstü çizili olarak düzenleyin. (*kalın*, _italik_, -üstü çizili-)

INSTAGRAM KURALLARI

İnsanların sizi takip etmesini talep etmeyin. Aşırı paylaşım yapmayın. Kimse akışının tek bir kullanıcı ile dolmasından hoşlanmaz. (Günde 1-2 paylaşım ideal gibi görünse de günde 10’un üzerinde paylaşım yapan hesapların da hızlı büyüdüğü görülüyor.)

Hashtag’leri markanıza uygun şekilde belirleyin. Hashtag için altın sayı: 11

En Popüler Sosyal Paylaşım Siteleri

En Popüler Sosyal Paylaşım Siteleri

Sosyal paylaşım sitelerinde her dakika, dünyanın dört bir yanından Twitter'dan 448.000 tweet atıldığını, 500 saat Youtube videosu izlendiğini, 3,3 milyon Facebook gönderisi paylaşıldığını ve 3,8 milyon Google araması yapıldığını biliyor muydunuz?