Sosyal Payaşım Sitesi Google Plus Kapanıyor

Sosyal Payaşım Sitesi Google Plus Kapanıyor

İnternet devi Google, aldığı flaş kararla büyük umutlar bağladığı sosyal medya servisi Google Plus'ı kapatma kararı aldı. Google, ortaya çıkan güvenlik açığı nedeniyle Google Plus için kapatma kararı aldı.

A+A-

İnternet devi Google, aldığı flaş kararla büyük umutlar bağladığı sosyal medya servisi Google Plus'ı kapatma kararı aldı. Google, ortaya çıkan güvenlik açığı nedeniyle Google Plus için kapatma kararı aldı.

10 ay sonra gerçekleşmesi planlanan kapatmanın temel sebebi ise kullanıcı bilgileriyle ilgili oluşan güvenlik açığı.

2018 Mart ayında ortaya çıkan güvenlik açığı sonrası diğer Google servisleri için güvenlik ve gizlilik unsurlarının ise arttırılacağı açıklandı. API konusunda yapılması planlanan değişikliklerle çağrı ve SMS kayıtlarına uygulama geliştiricilerinin erişimi sınırlandırılacak.

Strobe Projesi olarak adlandırılan bu uygulama yakında hayata geçirilecek. Gmail konusunda ise kişisel verilerin korunması amacıyla 3. parti yazılımların ve servislerin e-posta erişimleri sınırlandırılacak.

E-posta istemcileri, yedekleme ve verimlilik hizmetleri ise bu sınırlandırmaların dışında tutulacak. Kullanıcı verilerine ulaşabilen yazılımların Google’ın koyduğu yeni kuralları kabul edip kişisel verilerin korunması konusunda “hassas” davranmaları beklenecek.

The Wall Street Journal‘ın bu yılki haberine göre üçüncü parti uygulama geliştiricileri Gmail sahiplerinin postalarını okuyabiliyor. Haberin yayımlanmasının ardından Google Cloud servisinin güvenlik ve gizlilik bölümü başkanı Suzanne Frey, Gmail kullanıcılarının hesaplarını gözden geçirerek hesaplarına erişim izni verdikleri üçüncü parti yazılımları kontrol etmelerini ve gerekli görüyorlarsa bu erişim iznini kaldırabileceklerini duyurdu.

Google+ Hakkında

https://plus.google.com

Google+ (bazen Google Plus olarak da bahsedilir ve G+ şeklinde kısaltılır), kurucusu olan Google tarafından yönetilen sosyal ağ ve kimlik doğrulama hizmeti.

28 Haziran 2011 tarihinde duyurulan servis ilk dönemde davetiye sistemi ile üye kabul etmiş, 20 Eylül 2011 gününden itibaren ise siteye üyelikler gerçek adını kullanmak şartıyla 18 yaş üzeri herkes için açılmıştır.

Google+, Google Profiller üzerine inşa edilmiştir. Google Buzz gibi diğer Google projeleriyle de entegre çalışan servis Çevreler, Konular ve Video Sohbet Odaları gibi sosyal ağ dünyasında yeni olan özellikler içermektedir. Mobil uygulamalar ile de erişilebilen Google+, Google'ın en büyük sosyal ağ girişimi olarak 800.000.000 üyesi bulunan Facebook'un rakibi olarak görülmektedir. Bu servis, Google Buzz, Google Friend Connect ve Orkut'un ardından Google'ın dördüncü sosyal ağ girişimidir.

Sosyal Paylaşım Siteleri Listesi