Sprey aşıda gönüllüler üzerinde denemeler başlıyor

Sprey aşıda gönüllüler üzerinde denemeler başlıyor

Türk bilim insanlarının Covid-19'a karşı geliştirdiği Türkiye’nin ilk burundan uygulanan (intranazal) yerli aşısı için geri sayım başladı. Aşı, bu yıl içerisinde ayda 25 milyon doz, yılda da 300 milyon doz üretilecek.

A+A-

Türk bilim insanlarının Covid-19'a karşı geliştirdiği Türkiye’nin ilk burundan uygulanan (intranazal) yerli aşısı için geri sayım başladı. Aşı, bu yıl içerisinde ayda 25 milyon doz, yılda da 300 milyon doz üretilecek.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınını önlemek için aşı çalışmaları hız kesmeden devam ederken, yerli ve milli aşı çalışmalarından da güzel haberler geliyor.

Nisan ayın içinde insan deneylerine başlanacak olan Türkiye’nin ilk intranazal yerli aşısı, klasik aşılardan farklı olarak burundan sprey şeklinde uygulanacak. Aşının bu teknolojisi sayesinde virüs ile daha etkin mücadele edilebileceği öngörülüyor. Yerli aşının, mutasyon durumunda çok hızlı bir şekilde yeniden modellenebilmesi de Covid-19 ile mücadelede önemli bir adım olarak görülüyor. 

40 bilim insanı bir araya geldi

ODTÜ Teknokent bünyesindeki Nanografi Nano Teknoloji çatısı altında faaliyete başlayan Türk bilim insanları tarafından yürütülen yerli aşı projesi, ülkemizin sahip olduğu gelişmiş Ar-Ge birikiminin de bir göstergesi olarak görülüyor. Yerli aşı projesinde, 40 Türk bilim insanı bir araya geldi.  

Oda sıcaklığında taşınabiliyor ve saklanabiliyor

Yenilikçi bir aşı türü olan intranazal aşı, RNA ve inaktif aşı teknolojisinden farklı olarak protein temelli olarak tasarlandı. İçerisinde virüs veya virüs benzeri bir parçacık bulunmuyor. Aşının hayvan deneyleri de tamamlandı.

Intranazal aşıyla ilgili bilgi veren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şunları dile getirdi:

“Aşı oda sıcaklığında taşınabiliyor ve saklanabiliyor. Burundan verildiği için virüsün direkt vücuda girmesini engelleyebiliyor. Diğer aşıların, kan hücreleriyle karşı karşıya gelene kadar hiçbir etkisi yok. Dolayısıyla aşılı kişilerin virüsü alıp başkalarına bulaştırmasını da engelliyor. Bu şu ana kadar üretilen aşılar ile başarılmış bir şey değil. Uygulaması çok kolay, enjektör girmiyor. Aşı kararsızlığını azaltıyor.”

Ayda 25 milyon doz üretilecek

Sprey şeklinde burundan uygulanacak olan aşıyı geliştiren ekibin arkasında Nanografi Nano Teknoloji A.Ş.’yi bünyesinde barındıran Ahlatcı Holding yer alıyor. 

Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, “Koronavirüs salgınıyla mücadelede üzerimize düşeni yerine getirmek amacıyla alanında uzman 40 bilim insanını Nanografi çatısı altında bir araya getirdik. Yerli aşı çalışmasını ülkemiz için üzerimize düşen bir vazife olarak görüyoruz. Bu çalışmayla birlikte ülkemizin bilim insanlarının neler yapabildiğini tüm dünyaya göstermeyi amaçlıyoruz. Nisan ayında aşının insan deneylerine başlayacağız. Bu yıl içerisinde ayda 25 milyon doz, yılda da 300 milyon doz üreterek ülkemizin ihtiyacının tamamını karşılayacağız” dedi.

(AjansBizim)