Su yerine çay ve kahve içiyoruz

Su yerine çay ve kahve içiyoruz

Çay ve kahvenin aşırı derecede tüketilmesi böbreklerde taş oluşmasına sebep oluyor. Eğer bu içeceklerden vazgeçemem diyorsanız çay ve kahvenin yanında limon tüketimi vücudumuza verdiği zararları azaltıyor.

A+A-

Türk toplumda yetersiz su tüketimi nedeniyle böbrek hastalıkları fazla görülüyor. Su yerine çay ve kahve içildiğini kaydeden Doç. Dr. Arslan, “Çay ve kahvenin aşırı tüketimi böbreklerde taş oluşmasına neden oluyor. Bu içeceklerin yanında limon tüketmek zararları azaltıyor” dedi.

Yaygın sağlık problemlerinden biri olan böbrek taşları, ülkemizde sıklıkla görülüyor. Taş oluşumunun fazla olmasının nedeni sıvı alımının az olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca tuzun çok tüketilmesi de böbrek sağlığını olumsuz etkiliyor. Ülkemizde sıvı alımı, ‘3 bardak kahve içtim, 5 bardak çay içtim’ şeklinde düşünülüyor. Ancak su içmeyi sevmiyoruz. Çay, kahve ve gazlı içecekler taş oluşumunu arttırıyor. Ancak önemli olan su içmektir. Kışın en az 1,5 litre, yazın ise 3 litre civarında su içmeliyiz. Kristaller ve toksik maddeler böbreklerden idrarla atılır. İdrarın oluşması için suya ihtiyaç vardır. Böbrekte yeterli miktarda sıvı yoksa, bu maddeler böbreğin içine çöker ve taş oluşur.

Çay ve kahve azaltılmalı

Çayın ve kahvenin içinde oksalat bulunuyor. Oksalat dışardan alınınca kalsiyum ile birleşerek böbreklerdeki taş oluşumunu arttırıyor. Bu nedenle çay ve kahvenin yanında limon tüketilmeli. Limonun içinde bulunan sitrat, kalsiyum ile birleşirse idrar içinde çözülüyor ve böbrek sağlığını koruyor. Ama oksalat ile birleşirse böbrekte birikerek taş yapıyor.

Limonsuz olmaz

Çayın yanında limonu eksik etmeyin. Bin yıl önce de bu yöntem vardı. Çayın demli olarak içilmesi son dönemlerde yaygınlaştı. Ancak bu durum böbrekler açısından çok zararlıdır. Limon böbrek sağlığını koruyor.

“Kendimizi zorlamalıyız”

Kesinlikle su içmeliyiz. Eğer içmeyi sevmiyorsak suya portakal, greyfurt, mandalina ve limon koyarak tatlandırabiliriz. Su içerek oluşabilecek kristalleri daha da azaltabiliriz. Su içmemek böbrek ameliyatlarına kadar uzanan sonuçlar meydana getirebiliyor.

“Aşırı tuz tüketmeyin”

Tuzu çok tüketiyoruz. Aslında hiç gereği yok. Yediğimiz yemekleri sadece damak tadı için tuzluyoruz. Bu nedenle böbreklerde taş oluşumu artıyor.