Sürekli Yorgun Hissetmek Bir Hastalık

Sürekli Yorgun Hissetmek Bir Hastalık

İş performansında azalma, isteksizlik, sosyal hayattan uzaklaşma, mutsuzluk gibi belirtileri olan bu sendrom, basit bir sorun gibi görünse de ilerlediğinde, bakıma muhtaç hale getirecek bir rahatsızlık.

A+A-

Yeterli miktarda dinlenmeye karşın kendini sürekli olarak yorgun hissetme hali olan kronik yorgunluk sendromu, ciddiye alınması gereken bir durum. İş performansında azalma, isteksizlik, sosyal hayattan uzaklaşma, mutsuzluk gibi belirtileri olan bu sendrom, basit bir sorun gibi görünse de ilerlediğinde, bakıma muhtaç hale getirecek bir rahatsızlık.

Fonksiyonel Tıp Doktoru Prof.Dr.Deniz Özzeybek, yorgunluğa kas-iskelet ağrısı, uyku bozukluğu, konsantrasyonda bozulma, boğaz ve baş ağrısının da eşlik ettiğini belirtti. Özzeybek, “Yorgunluk hastanın bireysel, sosyal, mesleki, eğitimsel ve ruhsal işlevlerini zorlar. Beceri isteyen işlerde yavaşlama, planlama, organizasyon ve problem çözme gibi yeteneklerde gerileme görülür. Ayrıca dikkat kusuru, konsantrasyon düşüklüğü, karar vermede zorluk gibi bulgular göstererek, iş gücü kaybına neden olur. Bu tabloya genelde umutsuzluk, sıkıntı hali, çaresizlik duygusu, iştah ve kilo kaybı gibi belirtiler eklenir” dedi.

Altta yatan nedenler araştırılmalı

Kronik yorgunluk sendromunun nedeninin tam olarak bilinmediğini söyleyen Özzeybek, altta yatan nedenler arasında gıda duyarlılıkları, çeşitli enfeksiyonlar,aşırı stres, bağışıklık sistemi sorunları, hormon bozukluğu, ince bağırsaklarda aşırı bakteri üremesi anlamına gelen SIBO,vitamin ve mineral eksikliklerinin olabileceğini söyledi.