Suriye ve Libya'ya vize uygulaması başladı

Suriye ve Libya'ya vize uygulaması başladı

Türkiye, Libya ve Suriye'ye yönelik vize uygulaması başlattı. Vizenin gerekçesi ise düzensiz gçö ve terörizmle etkin mücadele olarak açıklandı.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ve Libya'ya yönelik vize uygulaması başlatıldığını açıkladı. Çavuşoğlu, Irak'a yönelik uygulanan vize rejiminin ise gözden geçirildiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Melike Basmacı tarafından konuyla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verilen soru önergesini yanıtladı. 

Basmacı'nın kendisinin yanıtlaması istemiyle TBMM'ye verdiği soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ülkelere uygulanan vize konusunda Türkiye'nin vize rejiminin ilgili kamu kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak ve İçişleri Bakanlığı ile birlikte düzenli olarak yapılan değerlendirmeler sonucu güncellendiğini belirtt.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu kapsamda, son dönemde düzensiz göç ve terörizmle etkin mücadele çerçevesinde, Suriye ve Libya'ya yönelik vize uygulaması başlatıldığını vurguladı. 

Bakan Çavuşoğlu, Libya'ya 24 Eylül 2015 tarihinden, Suriye'ye ise 8 Ocak 2016 tarihinden itibaren vize uygulamasının başlatıldığını kaydetti. Çavuşoğlu, Irak'a yönelik vize rejiminin de gözden geçirildiğini belirtti. Çavuşoğlu, vize rejiminin gözden geçirme sürecinin de devam edeceğini sözlerine ekledi.